Αγιασμός για την έναρξη της νέας Σχολικής Χρονιάς 2024-2025

Πραγματοποιήθηκε σήμερα, Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου 2024, ο καθιερωμένος Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2024-2025. Καλή και Δημιουργική Σχολική χρονιά.

«Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του κι όταν πια του έχει διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει δικές του γέφυρες»
                                                                           Νίκος Καζαντζάκης

461741295 2007241966457723 8536463117390596944 n

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αγιασμός για την έναρξη της νέας Σχολικής Χρονιάς 2024-2025

Μουσική εκπαίδευση (5-06-2024)

Σήμερα είχαμε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσουμε στο χώρο του σχολείου μας τον κ. Κοκκαλίδη Αλέξανδρο, λυράρη και κατασκευαστή μουσικών οργάνων, προκειμένου οι μαθητές και οι μαθήτριες να γνωρίσουν την Θρακιώτικη Λύρα, στην οποία ειδικεύεται ο κ. Κοκκαλίδης, να τραγουδήσουν, συνοδεία της Θρακιώτικης Λύρας, ένα δημοτικό τραγούδι από τον Έβρο, το «Φέτο το καλοκαιράκι» και γενικότερα να γνωρίσουν πτυχές του επαγγέλματος του μουσικού και οργανοποιού μέσω της βιωματική επαφή με τη μουσική μας παράδοση.
Ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας την κα Μανανά Μαρία, εκπαιδευτικό κλάδου ΠΕ79.01 – Μουσικής Αγωγής της σχολικής μας μονάδας για την όμορφη δράση της.
Κατηγορίες: Γιορτή - Εκδήλωση, Δραστηριότητα, Εκπαίδευση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μουσική εκπαίδευση (5-06-2024)

ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ (29-05-2024)

Σήμερα είχαμε τη χαρά να συμμετάσχουμε στο «Λούνα Παρκ Ανακύκλωσης» που διοργάνωσε ο Δήμος Ξάνθης σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης Α.Ε., με στόχο τη βιωματική γνώση για την αξία και την αναγκαιότητα της ανακύκλωσης. Συμμετείχαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Γ και της Δ τάξης.

Κατηγορίες: Γιορτή - Εκδήλωση, Δραστηριότητα, Εκπαίδευση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ (29-05-2024)

Εκπαιδευτική/Πολιτιστική Επίσκεψη- Δραστηριότητα (24-05-2024)

Εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές της Ε΄ τάξης  υλοποίησαν  Εκπαιδευτική/Πολιτιστική Επίσκεψη-Δραστηριότητα στη Θεσσαλονίκη προκειμένου να επισκεφθούν πολιτιστικά μνημεία και τόπους/μέρη αρχαιολογικού  και θρησκευτικού ενδιαφέροντος ώστε οι μαθητές να γνωρίσουν σημαντικά μνημεία, να κατανοήσουν τη σημασία της πολιτιστικής κληρονομιά του τόπου και να αναπτύξουν ιστορική σκέψη μέσα από την κατανόηση των ιστορικών γεγονότων.

1 2

Κατηγορίες: Εκπαίδευση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική/Πολιτιστική Επίσκεψη- Δραστηριότητα (24-05-2024)

Θεατρική παράσταση (9-04-2024)

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Α΄ και της Β΄ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση, σε συνεργασία με το 18ο Νηπιαγωγείο Ξάνθης, «Ο λύκος Ζαχαρίας – Ένα αστέρι γεννιέται» από τη Θεατρική Ομάδας «Ανεμόμυλοι». Τα παιδιά αποκόμισαν πολλά οφέλη καθώς το θέατρο και η παιδεία είναι έννοιες αδιάρρηκτα συνδεδεμένες. Μέσα από το θεατρικό παιχνίδι τα παιδιά διασκέδασαν, πλουτίσανε το λεξιλόγιο τους και αναδείξανε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία τους.

1712649587818 17126495878551712655595399

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θεατρική παράσταση (9-04-2024)

Εκπαιδευτική δραστηριότητα ΗΡΩΝ (9-04-2024)

Μαθητές και εκπαιδευτικοί της Στ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Πολυθεματικό  – Ενεργειακό Εκπαιδευτικό Πάρκο  ΗΡΩΝ του ΔΠΘ και ενημερώθηκαν από τον εκπαιδευτικό κ. Καλίτση Πασχάλη για τη λειτουργία του και  τα οφέλη από τις αναγνώσιμες πηγές ενέργειας. Ξεναγήθηκαν μέσα από το διαδραστικό εκπαιδευτικό εργαστήρι (FildLab), παρατήρησαν, κατανόησαν βασικές έννοιες  που σχετίζονται με  την προστασία του περιβάλλοντος και ενίσχυσαν τις περιβαλλοντικές τους ευαισθησίες.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική δραστηριότητα ΗΡΩΝ (9-04-2024)

Εκπαιδευτική επίσκεψη – Δράμα (4-04-2024)

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Στ΄ τάξης  επισκέφθηκαν το Μουσικό Σχολείο Δράμας προκειμένου να πραγματοποιήσουν κοινή πρόβα με το 7ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας και τα σύνολα του Μουσικού Σχολείου Δράμας για την παρουσίαση της μουσικοθεατρικής παράστασης “Ο Πράσινος Πλανήτης”, μια διασκευή του παραμυθιού “Οι Νάνοι του Γκνου” του Ουμπέρτο Έκο και του Ευγένιου Κάρμι, στα πλαίσια του φεστιβάλ “Ξάνθη – Πόλις Ονείρων” Μουσικών Σχολείων 2024, “Η μουσική, αγγελιοφόρος της ειρήνης”.
Η εκδρομή έκλεισε με επίσκεψη στης Πηγές Αγίας Βαρβάρας όπου απολαύσανε ώρες χαλάρωσης και ξεκούρασης.
Κατηγορίες: Δραστηριότητα, Εκπαίδευση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική επίσκεψη – Δράμα (4-04-2024)

Αθλητικές Δραστηριότητες – Χειροσφαίριση (3-04-2024)

Οι μαθητές της σχολικής μας μονάδας συμμετείχαν στους Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ και συγκεκριμένα στο αγώνισμα της Χειροσφαίρισης, που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ν. Ξάνθης, στο Κλειστό Γήπεδο “Φίλιππος Αμοιρίδης” με δύο ομάδες μαθητών της Ε΄ τάξης και δύο ομάδες μαθητών της Στ΄ τάξης. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Πεχλιβανίδου Ευγενία και  Αραμπατζής Χαράλαμπος, κλάδου ΠΕ11.

IMG 20240403 110609 IMG 20240403 105916 IMG 20240403 105914

Κατηγορίες: Δραστηριότητα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αθλητικές Δραστηριότητες – Χειροσφαίριση (3-04-2024)

Εκπαιδευτικά Προγράμματα (28-03-2024)

Η σχολική μας μονάδα συμμετείχε σε εκπαιδευτικά προγράμματα με θέμα «Διατροφική Αγωγή» για τους μαθητές της Γ΄ τάξης και «Οι σχέσεις στην εφηβεία», για τους μαθητές της Στ΄ τάξης. Τα προγράμματα υλοποιήθηκαν σε συνεργασία με την 4η ΥΠΕ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ – Γενικό Νοσοκομείο Ξάνθης. Ευχαριστούμε θερμά τον Διευθυντή της Παιδιατρικής Κλινικής του Γ.Ν. Ξάνθης κ. Αδαμίδη Δημήτριο για την υπέροχη παρουσία και αμεσότητα σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα.

Κατηγορίες: Γιορτή - Εκδήλωση, Εκπαίδευση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτικά Προγράμματα (28-03-2024)

Εθνική Επέτειος 25ης Μαρτίου 1821

Στιγμές από την κατάθεση στεφάνων και τη μαθητική παρέλαση

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ