Comenius

Το Πρόγραμμα Comenius αποσκοπεί στη βελτίωση της ποιότητας της σχολικής εκπαίδευσης και στην ενίσχυση της ευρωπαϊκής διάστασης της, μέσω της ενθάρρυνσης της διακρατικής συνεργασίας μεταξύ εκπαιδευτικών ιδρυμάτων σχολικής και προσχολικής εκπαίδευσης με την επιχορήγηση σχολικών συμπράξεων και δράσεων διακρατικής κινητικότητας μαθητών και εκπαιδευτικού προσωπικού. Μέσω των προγραμμάτων comenius οι νέοι αποκτούν συνείδηση της ποικιλομορφίας των ευρωπαϊκών πολιτισμών, καθώς και γνώσεις και δεξιότητες απαραίτητες για την προσωπική τους ανάπτυξη, τη μελλοντική εργασιακή τους απασχόληση και τη δραστηριοποίησή τους ως ενεργών πολιτών.

Το σχολείο μας κατά τη διετία 2012-2014 συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Comenius με τίτλο: “Play with me not with P.C”. Οι χώρες που συμμετείχαν στη σύμπραξη ήταν οι εξής: Ελλάδα, Τουρκία Ισπανία, Λετονία, Ρουμανία και Ιταλία. Συντονίστρια χώρα ήταν η Τουρκία. Κατά τη διάρκεια της διετίας έγιναν έξι συναντήσεις όλων των εταίρων, όπου πέρα από την παρουσίαση του προγράμματος με παραδοσιακά παιχνίδια κάθε χώρας, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές όλου του σχολείου είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν και να γνωρίσουν στοιχεία του πολιτισμού και της ιστορίας καθε συμμετέχουσας χώρας.

Έγινε η διάχυση των αποτελεσμάτων στην τοπική κοινωνία κάθε  χώρας και η  Ελλάδα ήταν υπεύθυνη για τη δημιουργία ενός ηλεκτρονικού  βιβλίου με όλα τα παραδοσιακά παιχνίδια που παίχθηκαν κατά τη διάρκεια της διετίας όλων των  χωρών που συμμετείχαν.

Για περισσότερες πληροφορίες που αφορούν το πρόγραμμα μπορείτε να ενημερωθείτε στην παρακάτω ιστοσελίδα: 13chalandri.weebly.com.

Κυριακοπούλου Νατάσσα, Εκπαιδευτικός Τμήματος Ένταξης, Συντονίστρια του Προγράμματος

Το Λογότυπο του προγράμματος

Πολιτιστική Εκδήλωση στο ‘Ιδρυμα Ζήση προς τιμή των ξένων

Εκδρομή στην Επίδαυρο