Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

InCollage 20240407 230400922

Κάθε χρόνο στις 4 Απριλίου γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων.

Η ημέρα αυτή αναδεικνύει τη σημασία της φιλοζωίας, την αναγνώριση και τον σεβασμό των δικαιωμάτων των ζώων και προωθεί την υιοθεσία και τη φροντίδα των ζώων που έχουν μείνει στο δρόμο και αναζητούν την ανθρώπινη φροντίδα.

Με αφορμή την ημέρα αυτή,  επισκέφτηκε το σχολείο μας ο κτηνίατρος κ. Κωνσταντίνος Κεραμίδας, τον οποίο και ευχαριστούμε, όπου μίλησε στα παιδιά για τα ζώα, τις ανάγκες τους, τους τρόπους φροντίδας, προστασίας και σωστής συμπεριφοράς απέναντί τους και απάντησε στις ερωτήσεις τους.

Την παράσταση έκλεψε ο Άρης, ο σκύλος της κας Ευγενίας με την παρουσία του, την ιστορία του σαν αδέσποτο αλλά και τις πληροφορίες για την τωρινή ζωή του στην οικογένεια.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν, τον γέμισαν με χάδια και κυριάρχησε στις ζωγραφιές τους.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ 2024-25

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Λαμβάνοντας υπόψιν την περ. α’ της παρ. 4 του άρθρου 6, του ΠΔ 79/2017 (Α΄ 109) όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 1 του άρθρου 44 του ν. 4777/2021 (Α΄ 25),οι εγγραφές στα Δημόσια Νηπιαγωγεία και για το σχολικό έτος 2024– 2025 θα πραγματοποιηθούν μέσω της Ενιαίας ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr) με υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής στη διεύθυνση https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ κάνοντας χρήση των κωδικών σας στο taxisnet. Την αίτηση θα υποβάλετε για το Νηπιαγωγείο μας (12ο Ν. Ηρακλείου),εφόσον ανήκετε, με βάση τη διεύθυνση κατοικίας σας σύμφωνα με τα όρια της σχολικής μας περιφέρειας κι εντός της προθεσμίας που ισχύει, δηλαδή από 1 έως και 20 Μαρτίου 2024.
Δικαίωμα εγγραφής στο Νηπιαγωγείο γι΄αυτή τη χρονιά έχουν όσα παιδιά γεννήθηκαν το 2020.
Όσον αφορά στην προσέλευσή σας στο Νηπιαγωγείο για την προσκόμιση των παραστατικών που απαιτούνται (εντός της προθεσμίας που προαναφέρθηκε), αυτή θα πραγματοποιείται από τις 12:15 έως τις 13:00 κι αφού έχει προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία από μέρους μας προκειμένου να ορίζεται ραντεβού.
Προς διευκόλυνση και ενημέρωσή σας, παραθέτω διευκρινιστικά περί εγγραφών, καθώς και τις οδούς που υπάγονται στη σχολική μας περιφέρεια.

Διευκρινιστικά περί εγγραφών

Σχετικά με τη διαδικασία των εγγραφών για τη νέα χρονιά, θα ήθελα να σας επισημάνω τα εξής :
1.- Ηλεκτρονική υποβολή αίτησης εγγραφής γίνεται μόνο για όποιo νήπιο/προνήπιο πρόκειται να εγγραφεί για πρώτη φορά σε Δημόσιο Νηπιαγωγείο Γενικής Παιδείας.
2.- Όσα παιδιά φοίτησαν στο Νηπιαγωγείο μας τη χρονιά που διανύουμε ως προνήπια, δε χρειάζεται να ξανακάνουν νέα αίτηση εγγραφής. Επανεγγράφονται αυτεπάγγελτα για την επόμενη σχολική χρονιά.
3.- Νέα αίτηση υποβάλλεται στην περίπτωση που κάποιος – λόγω νέων δεδομένων -επιθυμεί να αλλάξει ωράριο φοίτησης του παιδιού (π.χ. από το πρωινό που παρακολουθούσε, τώρα να θέλει το προαιρετικό απογευματινό).
Εννοείται πως, όλα τα παραπάνω θα πραγματοποιηθούν εντός της προθεσμίας των εγγραφών, από 1 έως 20 Μαρτίου και κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας για προγραμματισμό συνάντησης στο χώρο του Νηπιαγωγείου μας.

ΟΡΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ

Αγίου Νεκταρίου Οι ζυγοί από 40 – 80
Αίνου
Αττικής
Αχαιών
Βάκχου 1 – 19 και 2 – 28
Βοιωτίας 1 – 13 και 2 – 12
Γκιώνας
Δεκελείας Μέχρι τη Δρυάδων
Δελφών
Δρυάδων Οι μονοί μέχρι την Ελευσινίων (από 15 και πάνω)
Ελευσινίων Από αρχή και από Δρυάδων – Προφήτη Ηλία μόνο οι ζυγοί
Ευριπίδου 1 – 9 και 2 – 20
Ζεφύρου 1 – 27 και 2 – 34
Θεμιστοκλέους
Θησέως
Θριάμβου 1 – 27 και 2 – 30
Κάσου
Κιθαιρώνος
Λεωφ. Ηρακλείου 309 – 403 (μονοί έως Προφήτη Ηλία)
Μυστρά
Μυκηνών
Ολυμπίας Μέχρι την Προφήτη Ηλία
Παναθηναίων 1 – 27 και 2 – 34
Παρνασσού
Προφήτη Ηλία Οι μονοί (1 – 11) από Λεωφ. Ηρακλείου έως Ελευσινίων
Σαλαμίνος
Σόλωνος
Σπερχειού
Σωκράτους Μονοί – ζυγοί από 21 και πάνω
Ταϋγέτου
Τεμπών
Χριστ. Νέζερ Μεταξύ Λεωφ. Ηρακλείου και Ελευσινίων

Χριστουγεννιάτικα Εργαστήρια 2023

ΧριστΕργ23

Σε μια όμορφη και ζεστή ατμόσφαιρα πραγματοποιήθηκαν και φέτος τα Χριστουγεννιάτικα εργαστήρια στο νηπιαγωγείο μας.
Μικροί και μεγάλοι περάσαμε υπέροχα, με παραμύθι, κατασκευές, ευχές, μαγειρική και χορό!

Καλά Χριστούγεννα – Καλή Χρονιά!

Και του χρόνου!