Skype με τα παιδιά της Βουλγαρίας

Μαρ 201812

Σήμερα το πρωί επικοινωνήσαμε μέσω skype με τα παιδιά της Βουλγαρίας που συμμετέχουν μαζί μας στο πρόγραμμα ERASMUS+, “Learning to play and playing to learn” όπως είχε συμφωνηθεί στη συνάντηση της Πορτογαλίας.

Οι φίλοι της Βουλγαρίας μας τραγούδησαν και μας έδειξαν παραδοσιακά παιχνίδια.

Εμείς παρουσιάσαμε τη χώρα μας, τη σημαία μας,τις παραδοσιακές φορεσιές μας και τραγουδήσαμε το “Μήλο μου κόκκινο”.

Γνώρισαν και τα προβλήματα του διαδικτύου με τη χαμηλή ποιότητα σύνδεσης(το σήμα δεν ήταν συνεχώς καλό,υπήρχαν διακοπές στον ήχο). Όμως δεν μας πτόησαν.

Για τα περισσότερα παιδιά η επικοινωνία μας με τους φίλους της Βουλγαρίας μέσω skype ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία που τα εντυπωσίασε.  Συνειδητοποίησαν βιωματικά ότι κι άλλα παιδιά, εκτός Ελλάδας, πηγαίνουν νηπιαγωγείο, μαθαίνουν τραγούδια,παιχνίδια,εργάζονται στο σχολείο όπως τα ίδια. Μάλιστα εξεπλάγησαν  ακούγοντας τη μία νηπιαγωγό να μιλά στα ελληνικά καθότι είχε σπουδάσει στο ελληνικό Πανεπιστήμιο.Όλα κύλησαν ευχάριστα και συνεχίζουμε!!!

από κάτω από: Erasmus+: Learning to play| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Skype με τα παιδιά της Βουλγαρίας