12o Γενικό Λύκειο Πάτρας

Ελευθερίου Βενιζέλου 196 Τ.Κ. 26335 Πάτρα …email: mail@12lyk-patras.ach.sch.gr …Τηλεφωνο 2610 330414

Εγκύκλιος ενημέρωση για ΠΑΛΑΙΟ σύστημα εξετάσεων

Αρχείο1

Εγκύκλιος ενημέρωση για πανελλαδικές ΝΕΟ σύστημα

Αρχείο1

HΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

Σας δίνουμε την ηλεκτρονική φόρμα αίτησης για τον επαγγελματικό
προσανατολισμό. Επίσης,  υπάρχει η δυνατότητα υποβολής της αίτησης
μέσω φυσικής παρουσίας στο 2ο ΚΕΣΥ (Αχαϊκής  Συμπολιτείας 20), τις
ημέρες Τρίτη και Πέμπτη και ώρες 14:00 –  16:00.

ΘΕΜΑ: ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

Το Παράρτημα Αχαΐας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας διοργανώνει μια σειρά προπαρασκευαστικών μαθημάτων για τον επικείμενο διαγωνισμό «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» που θα διεξαχθεί το Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020.

Το πρόγραμμα των μαθημάτων είναι :

Σάββατο 11-01-2020

Κυριακή 12-01-2020

και ώρα 12:00-14:00, στο 7ο Γυμνάσιο Πατρών (Ασημάκη Φωτήλα 32, περιοχή Υψηλών Αλωνίων ) και μπορούν να τα παρακολουθήσουν μαθητές των τάξεων Β΄ Γυμνασίου, Γ΄ Γυμνασίου, Α΄ Λυκείου και Β΄ – Γ΄ Λυκείου.

Του Καιρού Τα Μυστικά

Εκπαιδευτική επίσκεψη, πραγματοποίησαν οι μαθητές της Θετικής Κατεύθυνσης της Β΄Τάξης, στον εκθεσιακό χώρο του εργοστασίου Τιτάν, όπου φιλοξενείται έκθεση με θέμα την πρόβλεψη του καιρού.

Μία συναρπαστική περιήγηση στον κόσμο της Μετεωρολογίας, από την εξέλιξή της ανά τους αιώνες και τα όργανα που χρησιμοποιεί σήμερα, έως την ερμηνεία των καιρικών φαινομένων και τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής.

Ο σχεδιασμός και η επιστημονική επιμέλεια της έκθεσης ανήκουν στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών και συγκεκριμένα στην Επιστημονική Ομάδα Εκπαιδευτικής Μετεωρολογίας «Περί Ανέμων και Υδάτων», του meteo.gr.

Εκτελέστηκαν διαδραστικά πειράματα, που αφορούσαν τομείς της Φυσικής, όπως η Θερμοδυναμική, Ηλεκτρομαγνητισμός, Ηλεκτρονικά, Μηχανική Ρευστών κ.λ.π.

Συγχαρητήρια

Συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες του σχολείου μας ….
Η ιστορία και η πορεία των 20 χρόνων συμμετοχής του σχολείου μας στο Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας
“ ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΧΟΡΕΥΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ” Δίκτυο σχολείων ΔΔΕ Αχαΐας “Λ Α Β Υ Ρ Ι Ν Θ Ο Σ”
αποδεικνύουν την αξία και τη δυναμική της σύμπραξης.
Οι μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν μας κάνουν περήφανους με τις επιτυχείς
δράσεις τους και την αγάπη τους για την ανάδειξη της λαϊκής Παράδοσης και Πολιτισμού.
Επιβράβευση των προσπαθειών και τιμή για το σχολείο μας αποτελεί η υποψηφιότητα του Δικτύου
Λαβύρινθος στα πρόσωπα της χρονιάς 2019 από την εφημερίδα Πελοπόννησος την οποία και
ευχαριστούμε.
Για την διάκριση του Δικτύου, θα πρέπει όποιος επιθυμεί να ψηφίσει, να πληκτρολογήσει στο
διαδίκτυο πρόσωπα της χρονιάς 2019, κατηγορία Διοίκηση – ομάδα.

Τροποποίηση της με αρ. πρωτ. Φ6/151817/Δ4/30-09-2019 (Β΄ 3698)ΥΑ με θέμα: «Καθορισμός διδακτέας – εξεταστέας ύλης των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ΄ τάξης Ημερήσιων και (τριετών) Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. και της Δ΄ τάξης

ΑΡΧΕΙΟ1

ΑΡΧΕΙΟ2

Επιτυχία στο Διαγωνισμό Euroscola

euroscola-bannerΟ Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου μας συγχαίρει τους μαθητές της Β΄τάξης Ζήκο Μιχαήλ και Ρεζίτη Δημήτρη. Οι παραπάνω μαθητές πέρασαν με σειρά 6ος και 2ος αντίστοιχα, στο διαγωνισμό Euroscola, του προγράμματος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, και θα συμμετάσχουν στη σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Στρασβούργο.

Ημέρες Ενημέρωσης Γονέων

Ωρολόγιο Πρόγραμμα 2019-2020