Αρχική » * Κανονισμός Λειτουργίας του Σχολείου

* Κανονισμός Λειτουργίας του Σχολείου

• Η εμφάνισή των μαθητών πρέπει να είναι ευπρεπής.
  • Οι μαθητές συμπεριφέρονται με ήθος και αξιοπρέπεια, απευθύνονται με σεβασμό και δεν αυθαδιάζουν.
  • Οι μαθητές προσέρχονται στο σχολείο πριν χτυπήσει το κουδούνι και παραμένουν στον προαύλιο χώρο. Εξαίρεση γίνεται σε περίπτωση κακοκαιρίας.
  • Σε περίπτωση καθυστέρησης κατά την πρώτη ώρα των μαθημάτων, η είσοδός τους στην τάξη επιτρέπεται μόνο με γραπτή άδεια της Διευθύντριας.
  • Απαγορεύεται το φαγητό και η κατανάλωση αναψυκτικών κατά την ώρα του μαθήματος.
  • Στα διαλείμματα οι μαθητές βγαίνουν με τάξη από τις αίθουσες, οι οποίες κλειδώνουν από τους διδάσκοντες καθηγητές, και κατεβαίνουν με προσοχή στο προαύλιο. Αν κάποιος μαθητής/τρια είναι άρρωστος/η παραμένει στο Γραφείο της Διεύθυνσης.
  • Δεν επιτρέπεται οι μαθητές να τριγυρίζουν άσκοπα στους διαδρόμους ή στις τουαλέτες σε ώρα μαθήματος, να τρέχουν διακινδυνεύοντας τη σωματική ακεραιότητα των ιδίων και των υπολοίπων ή να καθυστερούν σκοπίμως, με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν καθυστερημένα στις τάξεις τους.
  • Σε καμία περίπτωση δεν βγαίνουν αυθαίρετα από την είσοδο του σχολείου χωρίς τη συνοδεία του κηδεμόνα.
  • Επιμελητές και απουσιολόγοι είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους και οι υπόλοιποι μαθητές διευκολύνουν το έργο τους.
  • Κρατούν καθαρά και σε καλή κατάσταση τα θρανία τους, αποφεύγουν φθορές από βίαιες ενέργειες και γενικά σέβονται το δημόσιο χώρο στον οποίο βρίσκονται. Για οποιαδήποτε φθορά στο χώρο του σχολείου για την οποία ευθύνονται οι ίδιοι, θα επιβαρύνονται οι κηδεμόνες τους με το κόστος αποκατάστασης.
  • Φροντίζουν να κρατούν καθαρές τις αίθουσες, τους διαδρόμους και την αυλή του σχολείου και χρησιμοποιούν τα καλάθια των αχρήστων.
  • Στο γραφείο των καθηγητών μπαίνουν σε περιπτώσεις εξαιρετικής ανάγκης. Για όποιο πρόβλημά τους μπορούν να απευθύνονται στη Διεύθυνση του σχολείου.
  • Οι μαθητές χρησιμοποιούν μόνο τις μπάλες που διαθέτει το σχολείο. Παίζουν ποδόσφαιρο και μπάσκετ αποκλειστικά στους χώρους που τους έχουν υποδείξει οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής και μόνον αν παρευρίσκονται οι ίδιοι οι καθηγητές στην αυλή του σχολείου.
  • Κατά τη διάρκεια περιπάτων, εκδρομών και σχολικών επισκέψεων οι μαθητές οφείλουν να συμμορφώνονται με τις υποδείξεις των συνοδών καθηγητών.
  • Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να φέρνουν μαζί τους πολύτιμα αντικείμενα. Αν το πράξουν, οφείλουν να είναι υπεύθυνοι γι΄ αυτά.
  • Δεν επιτρέπεται το κάπνισμα σε κανένα χώρο του σχολείου σύμφωνα με το Νόμο 76017/29.07.2002, ΦΕΚ 1001 τ.Β΄.
  • Απαγορεύεται η κατοχή και η χρήση κινητών τηλεφώνων σε οποιονδήποτε χώρο του Σχολείου (Γ2/132328/07.12.2006 Υπουργική Απόφαση). Σε περιπτώσεις ανάγκης οι κηδεμόνες επικοινωνούν με τους μαθητές μέσω του τηλεφώνου του σχολείου. Κατά συνέπεια, η παράβαση της ΥΑ τιμωρείται, ενώ για πιθανή απώλεια κινητού τηλεφώνου δεν ευθύνεται το σχολείο.

Μάρτιος 2024

Ενημερώσεις από την Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας