Συμμετοχή στον 5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό: Φυσικών για μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων. Θέματα και λύσεις.

Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετέχουν για 4η συνεχή χρονιά στον  5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικών Δημοτικού, που διοργανώνει η Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ.)  Ο διαγωνισμός αφορά τους μαθητές των Ε΄ και Στ΄ τάξεων όλων των Δημοτικών της χώρας. Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί για το τρέχον σχολικό έτος για τους μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης σε δύο φάσεις:
Α΄ φάση : Πέμπτη 2 Μαρτίου 2017 (10:00-11:30)
Β΄ φάση : (μόνο για τους 2 πρώτους μαθητές κάθε τμήματος –μετά την αξιολόγηση των γραπτών τους από τους εκπαιδευτικούς τους– από κάθε σχολείο) το Σάββατο 29 Απριλίου 2017 (10:00-11:30) σε εξεταστικά κέντρα μεγάλων πόλεων της χώρας, που θα ανακοινωθούν εγκαίρως από τους διοργανωτές.

ΘΕΜΑΤΑ Ε

Ε ΤΑΞΗ_Α ΦΑΣΗ_ΛΥΣΕΙΣ