Δηλώστε Συμμετοχή

Το σχολείο μας θα συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα με μία εκδήλωση. Ένας μαθητής της Πέμπτης ή της Έκτης Δημοτικού μαζί με το γονιό του θα έρθει στο εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου και θα συνεργαστούν για να γράψουν τον δικό τους κώδικα. Μην τρομάζετε, δεν θα έχει εξετάσεις, θα διασκεδάσετε μαζί με τα παιδιά σας παίζοντας και μαθαίνοντας.

Επειδή το εργαστήριο Πληροφορικής έχει χωρητικότητα 13 θέσεων θα πρέπει να δηλώσετε συμμετοχή και θα γίνει επιλογή 13 συμμετοχών. Εάν κάποιος που έχει δηλώσει δεν μπορεί να παρευρεθεί σας παρακαλούμε να ειδοποιήσει για να καλέσουμε κάποιον άλλο στη θέση του.

Η εκδήλωση θα γίνει την Πέμπτη και ώρα 19.00- 20.30 στο εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου μας. Για δηλώσεις συμμετοχής μπορείτε να στείλετε ένα e-mail στη διεύθυνση geotheod@sch.gr με θέμα “Εβδομάδα Κώδικα” και περιεχόμενο το ονοματεπώνυμο του μαθητή και του γονέα.

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα

Στις 11-17 Οκτωβρίου 2014 θα πραγματοποιηθεί για δεύτερη χρονιά η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού.

Εκατομμύρια παιδιά, γονείς, εκπαιδευτικοί, επιχειρηματίες και πολιτικοί ιθύνοντες θα συμμετάσχουν σε μαζικές εκδηλώσεις και θα παρακολουθήσουν μαθήματα για να μάθουν προγραμματισμό και να αποκτήσουν συναφείς δεξιότητες.

Η ιδέα είναι να προβληθεί ο προγραμματισμός, να απομυθοποιηθούν οι σχετικές δεξιότητες, και να έρθουν σε επαφή άτομα που έχουν μεγάλη επιθυμία να αποκτήσουν γνώσεις.

Πρόκειται για μια πρωτοβουλία βάσης που ξεκίνησαν νεαροί σύμβουλοι της Νέιλι Κρους, η οποία προσέλκυσε την υποστήριξη κινημάτων προγραμματισμού και εκπαίδευσης όπως τα CoderDojo και RailsGirls, καθώς και σημαντικών εταιρειών τεχνολογίας και πληροφορικής, που επιδιώκουν να εξοικειώσουν εκατομμύρια παιδιά με τον προγραμματισμό διοργανώνοντας για παράδειγμα εργαστήρια επίδειξης, αναπτύσσοντας εργαλεία εκμάθησης και συμβάλλοντας στην εκπαίδευση δασκάλων. Εταιρείες, όπως οι Rovio (Angry Birds), Microsoft, Google, Telefonica, Liberty Global και Facebook στηρίζουν την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού, πολλές από τις οποίες στο πλαίσιο της δέσμευσης τους για την πρωτοβουλία.