ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Όσοι μαθητές ενδιαφέρονται να φοιτήσουν σε Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο, σας ενημερώνουμε ότι από τη σχολική χρονιά 2017-18 θα λειτουργήσει Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο στο Περιστέρι. Για πληροφορίες στα παρακάτω έγγραφα ή στη Δ/ντρια του σχολείου.

αιτηση

Ενημερωτική εγκύκλιος για αιτήσεις_signed

ΥΠΕΥΘΥΝΣΗ ΔΗΛΩΣΗΣ

Δημιουργικά Σαββατοκύριακα των μαθητών μας με τον Οργανισμό Λαϊκής Αλληλεγγύης

Σας ενημερώνουμε ότι για 4η συνεχή χρονιά 38 μαθητές μας θα συμμετέχουν δωρεάν, στα δημιουργικά Σαββατοκύριακα του Οργανισμού Λαϊκής Αλληλεγγύης από 6-5-2017 έως 7-5-2017, στις κατασκηνώσεις του Δήμου Αθηναίων, στον Άγιο Ανδρέα.

Καλούμε τους γονείς των μαθητών που δήλωσαν συμμετοχή,  σε συνάντηση την Πέμπτη 4-5-2017  και ώρα 8.30΄  για ενημέρωση, στο χώρο του σχολείου.

Διδασκαλία Β” Ξένης Γλώσσας για μαθητές Δημοτικού σχ. έτους 2017-18

Για τη διδασκαλία της β “  ξένης γλώσσας για μαθητές Δημοτικού διαβάστε:

ΕΞ – 69055 – 2017 – ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ 2ης ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ

α ταξηΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Τη σχολική χρονιά 2017-2018 στην Α΄ τάξη θα φοιτήσουν μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2011 έως 31-12-2011.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά

1. Αίτηση γονέα.
  2. Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια.

ΕΥΧΕΣ

Εικόναπασχα
Η Δ/ντρια και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας εύχονται σε όλους:

¨Καλό Πάσχα! Το Άγιο φως της Ανάστασης να φωτίσει το δρόμο μας και να μας οδηγήσει στην ευτυχία!»

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Οι μαθητές του 12ου στην «Αθλητική Άνοιξη»

Συγχαρητήρια στην ομάδα μπάσκετ των αγοριών του σχολείου μας, που συμμετείχε στο τουρνουά μπάσκετ της «Αθλητικής Άνοιξης» του Δήμου μας, στο οποίο τερμάτισε αήττητη, σημειώνοντας 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Πολλά συγχαρητήρια και στους γυμναστές του σχολείου ,μας κ. Κακαλιά Παναγιώτη και κ. Μουρούζη Δημήτρη.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Πέντε ελληνικά σχολεία στους 45 φιναλίστ του ευρωπαϊκού διαστημικού διαγωνισμού Astro Pi Πηγή: www.lifo.gr

Ένα από αυτά είναι το σχολείο μας με την ομάδα Astro Travellers

Οι πέντε ομάδες από την Ελλάδα που θα συμμετέχουν στην τρίτη φάση του διαγωνισμού, είναι:

• Astro Travellerς (12ο Δημοτικό Πετρούπολης)
  • Delta TALOS ed-UTH-robotix (Εργαστήρια Εκπαιδευτικής Ρομποτικής),
  • Weightless Mass (Διαπολιτισμικό Γυμνάσιο Ευόσμου),
  • 49th Astro Pi Teamwork (49ο Δημοτικό Πατρών),  και
  • GKGF-1 (Γυμνάσιο Κανήθου).

Το έργο μας στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό της ESA