Εργασίες ΣΤ1

Θαυμάστε και διαδώστε τις εργασίες μαθητών του ΣΤ1!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Ηλεκτρονικό βιβλίο, κάντε κλικ και ξεφυλλίστε το….

Οι μαθητές του ΣΤ1 ζωγραφίζουν τα ηλιοτρόπια του Van Gogh

25Η ΜΑΡΤΙΟΥ

Ο εορτασμός της Εθνικής επετείου θα πραγματοποιηθεί στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Πετρούπολης την Παρασκευή 23/3 και ώρα 8:15 με 9:30. Γονικές άδειες θα χορηγηθούν στην είσοδο ή και την Δευτέρα.

Η μαθητική παρέλαση θα γίνει την Κυριακή 25 Μαρτίου. Οι μαθητές θα πρέπει να παρευρίσκονται στις 11:00 στο ύψος του Γρηγόρη. Με τον τερματισμό  (ύψος Δαδίτσο) θα αποχωρήσουν με ευθύνη των γονέων.

Master class Πρόγραμμα

κάντε κλικ για να το δείτε

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ _ΜΑΣΤΕΡΚΛΑΣ

15:00-15:30

9ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Κωσταγιαννακοπούλου)

Ø Δήμητρα Βασιλακοπούλου – Γεωργία Μπισμπίκη – Μυρτώ Αναγνωστοπούλου, «Hallelujah», μουσ.: Leonard Cohen

😆  12ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης (Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Κωσταγιαννακοπούλου)

Ø Νικολέτα Νοβίτσκα, «My  Number One», στ. : Ν. Γερμανού, μουσ. : Χ. Δάντης

Ø Ευθυμία Γεωργατσώνα, Κατερίνα Πανούση, Μαριλίζα Κοροβέση, Αλίκη Λιόντου, Αναστασία Μπαχγκατ, «Αόρατη Πληγή»,  στ.: Β. Γεροθόδωρου, μουσ.: Α.  Βαρδής

15:30-15:45

7ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης (Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Δημήτριος Δημητριάδης)

Ø Μαρία Δαγιακίδη, «Ο γέρο νέγρο Τζιμ», στ.: Γ. Νεγρεπόντης, μουσ.:  Μ. Λοΐζος

Ø Κωνσταντίνος Εμμανουήλ, «Παποράκι του Μπουρνόβα», στ.: Λ. Παπαδόπουλος, μουσ.:  Μ. Λοΐζος

Tρεις Ιεράρχες

Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 30 Ιανουαρίου θα πραγματοποιηθεί μόνο εκκλησιασμός των μαθητών στον ιερό ναό του Αγίου Δημητρίου Πετρούπολης. Η προσέλευση και η αποχώρηση των μαθητών από το χώρο της εκκλησίας θα γίνει με ευθύνη των γονέων. Προσέλευση 8:30 και αποχώρηση περίπου 9:45.

Στις 30 Ιανουαρίου, κάθε χρόνο, γιορτάζουμε τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών, όπως καθιερώθηκε από το 1100 μ.Χ.. Η γιορτή τους, από το 1842, λέγεται και Γιορτή των Γραμμάτων, μια και οι Τρεις Ιεράρχες ήταν Μεγάλοι Δάσκαλοι αλλά και Πατέρες της Εκκλησίας.

Οι Τρεις Ιεράρχες είναι: ο Μέγας Βασίλειος, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ο Γρηγόριος ο Θεολόγος.

Η γιορτή τους είναι γιορτή της παιδείας και των γραμμάτων, γιορτή των δασκάλων και των μαθητών.

Είναι γιορτή τόσο Σχολική όσο και Χριστιανική.

Σχολική είναι, γιατί οι Τρεις Ιεράρχες, ήταν άνθρωποι μορφωμένοι, σοφοί δάσκαλοι, φημισμένοι ρήτορες και συγγραφείς. Πρόσφεραν πάρα πολλά στα γράμματα, διαθέτοντας ολόκληρη  την περιουσία τους.

Χριστιανική είναι, γιατί και οι τρεις ήταν ευσεβείς Ιεράρχες, επιφανείς θεολόγοι, με κοινωνική προσφορά και φιλανθρωπικό έργο, που διέθεσαν τη ζωή τους στην πίστη τους για το Χριστό.

Το έργο των Τριών Ιεραρχών είναι πολύ μεγάλο. Όλοι οι φτωχοί, οι άρρωστοι, τα ορφανά και οι ηλικιωμένοι έβρισκαν καταφύγιο κοντά τους. Η μεγάλη τους καρδιά και η χριστιανική ψυχή τους γίνονταν στέγη για όσους είχαν ανάγκη.

Ήταν τόση η καλοσύνη και η φιλανθρωπία τους, που δεν υπολόγισαν τα πλούτη και τα χρήματά τους. Τίποτα δεν κράτησαν για τον εαυτό τους. Όλα τα υπάρχοντά τους τα διέθεσαν για να δώσουν χαρά στους συνάνθρωπούς τους.

Οι Τρεις Ιεράρχες ήταν και ιεραπόστολοι. Δίδασκαν τη Χριστιανική θρησκεία και το Λόγο του Θεού με πάθος.

Δίκαια, λοιπόν, ονομάστηκαν Μεγάλοι Πατέρες της Εκκλησίας και Προστάτες των Γραμμάτων και των Σχολείων.

Van Gogh Alive

Αναπαράσταση του δωματίου του

Σήμερα 17/1/2018 η Γ΄Τάξη επισκέφτηκε την έκθεση ενός μεγάλου ζωγράφου στο καταπληκτικό κτίριο «Μέγαρο Μουσικής».

Το μεγαλύτερο καλλιτεχνικό γεγονός της χρονιάς; Ναι!

Ένας νέος τρόπος προσέγγισης της εικαστικής δημιουργίας; Ναι!

Ένα φαντασμαγορικό πολυθέαμα για μικρούς και μεγάλους; Ναι!

Μία δημιουργική επικοινωνία ανάμεσα στη σύγχρονη τεχνολογία και τα νέα πολυμέσα, με τους μεγάλους οικουμενικούς δημιουργούς; Ναι!

Το χαμόγελο του παιδιού 2018

Το «Χαμόγελο του παιδιού» με επιστολή του ευχαρίστησε θερμά το σχολείο μας (μαθητές, εκπαιδευτικού,γονείς) για την ευγενική προσφορά μας σε ΤΡΟΦΙΜΑ και ΕΊΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ.

Απευθύνεται η επιστολή ιδιαίτερα στους μαθητές οι οποίοι μοιράστηκαν το ίδιο Όραμα, τη Φροντίδα, την Αξιοπρέπεια και την Ισότητα για κάθε παιδί στη χώρα μας.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!