Γενικά

Το 12ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης ανήκει διοικητικά στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού. Λειτουργεί με 11 τμήματα για τις τάξεις από Α’ έως Στ’ και με 2 τμήματα ένταξης. Έχει εγγεγραμμένους 189 μαθητές και απασχολεί 34 εκπαιδευτικούς, έναν κοινωνικό λειτουργό, μία σχολική νοσηλεύτρια, δύο καθαριστές, μία υπεύθυνη κυλικείου, μία συνοδό σχολικού λεωφορείου και τρεις σχολικές τροχονόμους. Είναι χτισμένο σε μια έκταση περίπου 7.000 τετραγωνικών μέτρων, στα σύνορα της Ηλιούπολης με τον Καρέα και βρίσκεται στην οδό Φαναριωτών 8-10. Ως κτήριο, το 12ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης, είναι το μεγαλύτερο δημοτικό σχολείο της Ηλιούπολης και ένα από τα μεγαλύτερα της Αττικής. Άρχισε να λειτουργεί με τη σημερινή του μορφή από το 1997.

Προαύλιο προσευχής
12ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης