128dimathin's blog

Nέα Ηλεκτρονική Αρχή. Καλώς ήλθατε.
Δευτέρα, 19 Δεκεμβρίου 2011, 9:21 πμ  Με ετικέτα
Κάτω από: prof  |  Αφήστε ένα σχόλιο

Καλημέρα το νέο ιστολόγιο του 128 Δημοτικού Αθηνών είναι πλέον ενεργό και έτοιμο για τις ηλεκτρονικές μας περιπέτειες.

Ε-Alfavitari

Γυμναστικές Επιδείξεις
Τρίτη, 12 Ιουνίου 2012, 10:11 πμ

Adventure Park – Malakasa
Παρασκευή, 8 Ιουνίου 2012, 10:52 πμ

Ώρα για λίγη διασκέδαση
Παρασκευή, 1 Ιουνίου 2012, 8:14 πμ
Κάτω από: prof  |  Αφήστε ένα σχόλιο

Τώρα που πλησιάζει το καλοκαίρι και ανοίγει η όρεξη για παιχνίδια,

προτείνουμε ένα παιχνίδι γρίφων άκρως ελκυστικό για τις μεγαλύτερες τάξεις του σχολείου. Πατήστε στο link από κάτω.

ή

3D animation projects
Πέμπτη, 24 Μαΐου 2012, 9:59 πμ
Κάτω από: prof  |  Αφήστε ένα σχόλιο

Στα τελευταία μαθήματα οι μεγαλύτερες τάξεις ασχολήθηκαν με το 3d animation ενώ οι μικρότερες επικεντρώθηκαν στις εκπαιδευτικές εφαρμογές των Linux.

Κάποιες εργασίες – δείγμα από την τρισδιάστατη δουλειά των παιδιών.

VIDEO HISTORY
Τετάρτη, 16 Μαΐου 2012, 8:21 πμ

ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

An other one interesting Link : http://mapfight.appspot.com/

Με την συγκέντρωση απαντήσεων από τυχαίες ομάδες μαθητών της Τρίτης και της Τετάρτης Τάξεως σε ερωτήσεις που αφορούν τις εκπαιδευτικές εφαρμογές στο λειτουργικό σύστημα LINUX, προέκυψαν τα εξής στατιστικά [μονάχα από τοσχολείο μας – 128 δημοτικό Αθηνών].

LINUX UBUNTU
Τετάρτη, 25 Απριλίου 2012, 8:10 πμ

ΕΞΕΡΕΥΝΉΣΤΕ  ΤΑ LINUX UBUNTU

Το LINUX είναι ένα λειτουργικό σύστημα όπως τα WINDOWS. Σίγουρα θα το βρείτε πιο γρήγορο και πιο ασφαλή από ιούς, το πορτοφόλι σας θα παραμείνει άθικτο, αφού διανέμονται δωρεάν όπως και όλες τους οι αναβαθμίσεις. Να μη ξεχνάμε και τον παράγοντα της σταθερότητας , αφού στο  Linux σπάνια θα δούμε προγράμματα να μην ανταποκρίνονται.

Ακολουθεί ένα βίντεο με συμβουλές για τους νέους χρήστες, ώστε τα  πρώτα τους βήματα να μην είναι δειλά.

H Δευτέρα τάξη φαντάζεται τα Linux
Δευτέρα, 23 Απριλίου 2012, 8:25 πμ
Κάτω από: ΜΑΘΗΤΕΣ  |  Αφήστε ένα σχόλιο

H Δευτέρα τάξη φαντάζεται τα Linux και τα ζωγραφίζει μετά από μια μικρή θεωρητική εισαγωγή.

Όλος ο Σύλλογος διδασκόντων του 128ου Δημ.Σχ.Αθηνών ευχαριστεί θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας

για την ευγενική προσφορά τους με τη διατήρηση του εθίμου  “Λαζαράκια” και τη διανομή τους σ’ όλες τις τάξεις του σχολείου μας.

Επίσης και για τη διανομή πίτσας και στα δύο τμήματα της ΣΤ΄τάξης.

Καλό Πάσχα
Παρασκευή, 6 Απριλίου 2012, 9:14 πμ
Κάτω από: prof  |  Αφήστε ένα σχόλιο

Η διευθύντρια, η υποδιευθύντρια και όλο το διδακτικό προσωπικό του 128ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών
εύχονται σ’ όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας “Καλή Ανάσταση”.Με υγεία και χαρά.
Με το καλό να επιστρέψετε τη Δευτέρα στις 23 Απριλίου.

Pasxa