Θεατρική παράσταση “Ο κύκλος με την κιμωλία” του Μπ.Μπρεχτ

Ο Μπέρτολτ Μπρεχτ με αυτό το πανέμορφο διήγημά του, μας χαρίζει ένα έργο φωτεινό, ένα έργο που τελειώνει με τη νίκη της καλοσύνης και της αγάπης.

ΥΠΟΘΕΣΗ

Η Γκρούσα που είναι υπηρέτρια σε αρχοντικό, παίρνει κοντά της τον γιο του άρχοντα, όταν αυτός δολοφονείται από επαναστάτες και η μητέρα του τον εγκαταλείπει κυνηγημένη. Με θυσίες κρατάει το παιδί κοντά της, μέχρι την ημέρα που η βιολογική μητέρα του επιστρέφει και το διεκδικεί δικαστικά, κατηγορώντας τη Γκρούσα, ότι της το έκλεψε. Ο Αζντάκ, ένας λαϊκός δικαστής καλείται να αποφασίσει για την τύχη του παιδιού, επιλέγοντας μία σολομώντεια λύση: Τοποθετεί το παιδί μέσα σ’ έναν κύκλο και ζητά από τις δύο γυναίκες να το τραβήξουν από τα χεράκια του με δύναμη, η κάθε μια προς το μέρος της. Όποια καταφέρει να το βγάλει από τον κύκλο, θα το κρατήσει δικό της για πάντα. Η βιολογική μητέρα το τραβά με δύναμη, ενώ η Γκρούσα που δεν θέλει να το πονέσει, το αφήνει. Η αληθινή αγάπη είναι οδηγός για την κρίση του Αζντάκ. Μητέρα του παιδιού είναι εκείνη που το αξίζει και η Γκρούσα δικαιώνεται.

«Το κάθε τι πρέπει να ανήκει σε εκείνον που είναι άξιος, τα παιδιά σε εκείνους που με αγάπη και φροντίδα τα ανατρέφουν, τα χωράφια στους καλούς γεωργούς, που μέρα νύχτα με ιδρώτα και μόχθο πασχίζουν να δώσουν γλυκούς καρπούς.» Μπ.Μπρεχτ

w3aWU

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ “ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΚΟΚΚΩΝΑΣ”

Την Πέμπτη, 22 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας πραγματοποίησαν την χριστουγεννιάτικη γιορτή παρουσιάζοντας  με επιτυχία το έργο του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη

«ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΚΟΚΚΩΝΑΣ»

Μια ιστορία που γράφτηκε από τον κορυφαίο των γραμμάτων, τον “ποιητή” της πεζογραφίας και του διηγήματος, τον Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη, που αφήνει άφωνα τα παιδιά με αναφορές σε  άλλες εποχές, με άλλες συνήθειες που φαντάζουν σαν  παραμύθι αλλά υπήρξαν στ’ αλήθεια!

Ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι που έμεινε ημιτελές, γνωστό ως της Κοκκώνας το σπίτι, αποτελεί το βασικό σκηνικό του διηγήματος. Το σπίτι άρχισε να χτίζεται από ένα καπετάνιο, τον Γιαννάκο τον Συρμαή, που ερωτεύτηκε και αρραβωνιάστηκε μια όμορφη κοπέλα από την Πόλη, την Κοκκώνα Αννίκα και ήθελε να το επιπλώσει με κάθε πολυτέλεια, αλλά λίγο αργότερα η κοπέλα αρρώστησε και πέθανε και ο γάμος δεν έγινε. Έκτοτε το σπίτι ρήμαξε και όλοι πίστευαν ότι είναι στοιχειωμένο. Με τον καιρό το ερειπωμένο σπίτι έγινε στέκι των παιδιών, που το πετροβολούσαν για να κατευνάσουν το φόβο τους. Την παραμονή των Χριστουγέννων, ο Παλούκας, ένας λίγο μεγαλύτερος σε ηλικία ακαμάτης νεαρός, κρύφτηκε εκεί και αιφνιδίαζε τα παιδιά που έλεγαν τα κάλαντα μεταμφιεσμένος σε στοιχειό για να τα ληστέψει και να εξοικονομήσει χρήματα προκειμένου να μεθύσει την ημέρα των Χριστουγέννων. Όταν τα παιδιά κατάλαβαν τι συνέβη, αποφάσισαν να τα ζητήσουν πίσω τα χρήματα που τους έκλεψε. Πήγαν στης Κοκκώνας το σπίτι και έκαναν επίθεση με πετροπόλεμο στον Παλούκα.

Η Νηπιαγωγός και τα παιδιά  εύχονται σε όλους

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ

ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2024 ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗ.

Αγρός σε φθινοπωρινά χρώματα (Κολάζ)

Η φύση το φθινόπωρο είναι μαγική , γεμάτο υπέροχες γήινες αποχρώσεις και μυρωδιές . Αφού γνωρίσαμε τα διαφορετικά χρώματα του φθινοπώρου , είδαμε την αλλαγή στην φύση και εμπνευστήκαμε από διάφορα καλλιτεχνικά έργα . Έτσι θελήσαμε να φτιάξουμε ένα κολάζ . Το κύριο έργο που μας κέντρισε το ενδιαφέρον είναι ο πίνακας χαρακτικής της Rebecca Vincent .

Λιομάζωμα – Ταξίδι στον χρόνο

Κάθε χρόνο στις αρχές Νοέμβρη μαζεύουμε την ελιά που έχουμε στην αυλή του σχολείου μας και παράγουμε το δικό μας λάδι . Φέτος αποφασίσαμε να αναπαραστήσουμε το λιομάζωμα όπως αυτό έχει αποτυπωθεί σε διάφορους πίνακες λαϊκής ζωγραφικής .

Στην αρχή στρώσαμε κάτω από την ελιά τα ελαιόπανα. Με την κατάλληλη καθοδήγηση τα παιδιά με τα χτένια και τα χέρια τους αφαιρούσαν τις ελιές με γρήγορες κινήσεις . Ο  καρπός μεταφέρθηκε σε ελαιοτριβείο (με την βοήθεια γονέα) για την έκθλιψη και την παραγωγή του ελαιόλαδου. Παρήχθησαν 3 λίτρα αγουρέλαιο.

Ελιά 7

Γευστική δοκιμή