Ταρατσόκηποι

Το σχολείο μας από το σχολικό έτος 2005-2006 ανήκει στα σχολεία που συμμετέχουν στο Δίκτυο των Οικολογικών Σχολείων της Ελληνικής Εταιρίας Προστασίας της Φύσης και βραβεύτηκε με την Πράσινη Σημαία το 2007.
Στόχος μας είναι να αγαπήσουν οι μαθητές μας τον χώρο τους, το σχολείο, να συμβάλουν στην βελτίωση του, να κατανοήσουν τα οφέλη του πράσινου στην ζωή του ανθρώπου, να πάρουν αποφάσεις και να τις υλοποιήσουν, να μάθουν να αγαπούν την χειρωνακτική εργασία και να χειρίζονται εργαλεία και να γνωρίσουν από κοντά τη μεσογειακή χλωρίδα.
Θελήσαμε να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές απέναντι στα προβλήματα που φέρνει στην καθημερινή μας ζωή η έλλειψη της επαφής με τη φύση και να αποδείξουμε ότι ο κάθε ένας από μας όσο μικρός κι αν είναι μπορεί να επιφέρει αλλαγές στον κόσμο του οι οποίες μακροπρόθεσμα αλλά και βραχυπρόθεσμα βοηθούν στην αισθητική και ποιοτική βελτίωση του φυσικού περιβάλλοντος. Δεν χρειάζονται μόνο λόγια αλλά και πράξεις.
Και ανάμεσα στις πράξεις αυτές συμπεριλαμβάνεται το ενυδρείο και ο κήποι μας στην ταράτσα του α΄ και β΄ορόφου του σχολείου.
Εμείς προσπαθήσαμε να μην μιλήσουμε μόνο για τα περιβαλλοντικά προβλήματα που απειλούν τον πλανήτη μας αλλά να κάνουμε τους μαθητές να πιστέψουν ότι υπάρχουν λύσεις!
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε: το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, τον Δήμο Πειραιά και ιδιαίτερα την Αντιδήμαρχο Πολιτισμού και Παιδείας κα Αλιγιζάκη, τους Υπεύθυνους Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πειραιά κο Μάναλη και κα Σούρμπη, την κα Έλλη Παγκάλου, αρχιτέκτονα τοπίου, τον κο Κώστα Τάτση, Γεωπόνο ΕΔΕ και όλους όσους μας βοήθησαν στις προσπάθειες μας.
Ιδιαίτερα ευχαριστούμε την Διευθύντρια του σχολείου κα Χατζημανώλη που στάθηκε δίπλα μας από την πρώτη μέρα του προγράμματος αυτού.

Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Μάρτιος 2011

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.