Μικροί Αρχαιολόγοι

Aπό το 2003-2004 υλοποιείται στο Σχολείο μας το πρόγραμμα «Μικροί Αρχαιολόγοι». Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που έχει σα σκοπό να εξοικειωθούν οι μαθητές με το αντικείμενο της Αρχαιολογίας, να μάθουν «να διαβάζουν»- να ερμηνεύουν- κάποια από τα βασικά μέσα και τις μεθόδους που χρησιμοποιούν οι αρχαιολόγοι για να προσεγγίσουν τη ζωή των ανθρώπων των παρελθόντων πολιτισμών και την ιστορία τους.
Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος σκεφτήκαμε να δημιουργήσουμε στο Σχολείο μία προθήκη αντιγράφων αρχαίων ευρημάτων με χαρακτηριστικά δείγματα από κάθε περίοδο (προϊστορία-ιστορία).Η ιδέα ήταν του αξέχαστου συναδέλφου μας Γιώργου Νίκα και σ’ εμάς έμεινε το καθήκον να την υλοποιήσουμε .
Απευθυνθήκαμε για επιστημονικές συμβουλές στον Έφορο Αρχαιοτήτων και τέως Διευθυντή του Αρχαιολογικού Μουσείου Πειραιά κ. Γ. Σταϊνχάουερ, ο οποίος με μεγάλη προθυμία και επισταμένη φροντίδα μας συμβούλευσε ποια εκθέματα να προμηθευτούμε και πώς να τα τοποθετήσουμε. Χωρίς τη συμβολή του, η προθήκη αυτή δε θα μπορούσε να δημιουργηθεί.
Για την κατασκευή της προθήκης απευθυνθήκαμε στον κ. Μορφόπουλο, μέλος του Συλλόγου Γονέων του Σχολείου μας, ο οποίος την ανέλαβε δωρεάν. Ο Σύλλογος Γονέων συνέβαλε επίσης ηθικά και υλικά στη δημιουργία της προθήκης.
Ο σκοπός της δημιουργίας της προθήκης ήταν να εξοικειωθούν οι μαθητές με τα όμορφα και καλαίσθητα δημιουργήματα των προγόνων μας. Να παίρνουν καθημερινά και υποσυνείδητα ένα μάθημα ποιότητας και αισθητικής. Ας μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά φαντάζονται καταπληκτικά πράγματα που εμείς οι μεγάλοι δεν μπορούμε να σκεφτούμε.
Χαρίζουμε, λοιπόν, αυτή την προθήκη στη φαντασία των παιδιών για να πλάθουν ιστορίες για τα αγαλματάκια τους……..

Μικροί Αρχαιολόγοι

Προθήκη Αντιγράφων Αρχαιολογικών Ευρημάτων-ΙΟΥΝΙΟΣ 2010

Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Μάρτιος 2011

Σαν σήμερα

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.