ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ 11ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ «ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ»

Αγαπητοί γονείς

Με τον όρο «σχολικός κανονισμός» εννοούμε το σύνολο των κανόνων, που αποβλέπουν στη διαμόρφωση παιδαγωγικού κλίματος και στην εξασφάλιση της συνεργασίας, με αμοιβαίο σεβασμό και κατανόηση χωρίς εντάσεις.

Επιπλέον επισημαίνουμε ότι ο σχολικός κανονισμός έχει στόχο την πρόοδο των μαθητών και την αποδοχή σημαντικών αξιών όπως ο σεβασμός σε συμφωνημένους κανόνες, όπως οι παρακάτω:

Η φοίτηση των μαθητών

• Η φοίτηση είναι υποχρεωτική. Η απουσία από τα μαθήματα δικαιολογείται μόνο για σοβαρό λόγο (ασθένεια ή έκτακτα γεγονότα) .
  • Όταν κάποιος γονέας ή κηδεμόνας χρειαστεί για ειδικό λόγο να πάρει το παιδί του πριν τη λήξη των μαθημάτων πρέπει να ενημερώσει τον δάσκαλο της τάξης ή τη διευθύντρια του σχολείου και να υπογράψει σε κατάλληλη κατάσταση. Κατά την πρόωρη αποχώρηση το παιδί συνοδεύεται πάντοτε από τον κηδεμόνα του.
    Από τη στιγμή που το παιδί αποχωρεί από το σχολείο υπεύθυνος είναι πλέον ο κηδεμόνας του.
  • Για τη συμμετοχή στο μάθημα της Φυσικής αγωγής απαραίτητη είναι η συμπλήρωση από γιατρό του Ατομικού Δελτίου Υγείας μαθητών στην Α’ και στην Δ΄τάξη.

Η προσέλευση στο σχολείο

• Η προσέλευση των μαθητών στο σχολείο γίνεται από 7.55 έως 8.10 από την κεντρική είσοδο του Σχολείου (Ρόδου). Η τήρηση του ωραρίου προσέλευσης πρέπει να είναι σχολαστική για την καλή λειτουργία του σχολείου.
  • Η άφιξη των μαθητών που παρακολουθούν την πρωινή ζώνη γίνεται από 7.00 ως 7.15. Η είσοδος του σχολείου μετά κλείνει.
  • Εάν κάποιος μαθητής καθυστερήσει συνοδεύεται από τον γονέα του κι έρχεται στη διάρκεια του πρώτου διαλείμματος (9.40 έως 10.00)
  • Οι γονείς ή κηδεμόνες που συνοδεύουν τα παιδιά τους το πρωί αποχωρούν όταν χτυπήσει το κουδούνι έναρξης των μαθημάτων.( Για τυχόν εκκρεμότητες με το κυλικείο μπορούν οι γονείς να εισέρχονται για 5 λεπτά μετά τη λήξη της προσευχής).
  • Κατά τη διάρκεια της προσευχής οι μαθητές είναι παραταγμένοι στις γραμμές τους, είναι ήσυχοι και δεν μετακινούνται. Περιμένουν τους δασκάλους τους για να μπουν στις αίθουσες μαζί.

Αποχώρηση

• Οι μαθητές αποχωρούν με τη λήξη των μαθημάτων από την είσοδο της οδού Ρόδου (Β, Γ, Δ, Ε, ΣΤ) και από την είσοδο της οδού Ιθάκης ( Α τάξη).
  • Οι γονείς γνωρίζουν το ωράριο των παιδιών τους από τις ανακοινώσεις του σχολείου.
  • ΄Οσοι μαθητές συνοδεύονται από τους γονείς τους κατά την αποχώρηση δεν φεύγουν ασυνόδευτοι και περιμένουν στο σχολείο, αν οι γονείς τους έχουν καθυστερήσει.
  • Οι γονείς που συνοδεύουν τα παιδιά τους κατά την αποχώρηση οφείλουν να μην καθυστερούν και να περιμένουν έξω από τις εισόδους του σχολείου.
    Το ίδιο συμβαίνει για την αποχώρηση των μαθητών που παρακολουθούν το ολοήμερο και οι γονείς οφείλουν να έχουν δηλώσει την ώρα αποχώρησης.

Διάλειμμα

• Κατά τη διάρκεια του διαλείμματος οι μαθητές βγαίνουν στο προαύλιο και δεν επιτρέπεται η παραμονή τους στις αίθουσες. Μόνο σε ειδικές περιπτώσεις ορίζεται αλλιώς (π.χ. κακοκαιρία)
  • Οι μαθητές παίζουν χωρίς να τσακώνονται και για οποιοδήποτε πρόβλημα απευθύνονται στους εφημερεύοντες δασκάλους.
  • Μόλις χτυπήσει το κουδούνι προσέρχονται στις γραμμές γρήγορα κι εκεί περιμένουν τους δασκάλους τους να τους παραλάβουν και να πάνε μαζί στην αίθουσα.

Ενημέρωση γονέων – Άλλες επισημάνσεις προς γονείς

• Οι γονείς πρέπει να ενημερώνονται για την πρόοδο των παιδιών τους . Ο χρόνος ορίζεται από τον δάσκαλο της τάξης. Εάν θέλουν εκτάκτως να ενημερώσουν ή να ενημερωθούν από τον δάσκαλο ζητούν από τον ίδιο συνάντηση.
  • Οι γονείς διαβάζουν προσεκτικά τις ανακοινώσεις του σχολείου που μεταφέρουν τα παιδιά ή αναρτώνται στην ιστοσελίδα του σχολείου.
  • Κανένας ενήλικος δεν έχει δικαίωμα να επιπλήξει ή να νουθετήσει άλλο παιδί εκτός από το δικό του στον χώρο του σχολείου ή γύρω απ΄αυτόν. Για οποιοδήποτε θέμα προκύπτει ενημερώνουν τον δάσκαλο της τάξης ή τη διευθύντρια.
  • Καλό είναι να ενημερώνεται το σχολείο σε περίπτωση απουσίας ή ειδικής κατάστασης στο σπίτι. Επίσης το σχολείο επικοινωνεί με την οικογένεια σε περίπτωση μακροχρόνιας απουσίας .
  • Να επικοινωνείτε με το σχολείο πριν το επισκεφτείτε για οποιοδήποτε λόγο ή ζητήσετε συνάντηση με τη διευθύντρια.

Γενικά θέματα

• Οι μαθητές δεν φέρνουν στο σχολείο κινητά τηλέφωνα. Δεν φέρνουν επικίνδυνα αντικείμενα.
  • Ενδιαφέρονται για το κτίριο του σχολείου και δεν κάνουν καταστροφές.
  • Όταν εισέρχονται στο σχολείο για οποιονδήποτε λόγο πέραν της λειτουργίας του και οι μαθητές και εξωσχολικοί και γονείς οφείλουν να προστατεύουν και να σέβονται τον χώρο καθώς και την ησυχία της γειτονιάς.

Τηλ. Σχολείου :2105712424