6 Μαρτίου 2015. Λέμε βροντερό ΟΧΙ στη βία !

Δράσεις-Δραστηριότητες

Στα πλαίσια της ενημέρωσης / ευαισθητοποίησης των μαθητών στο θέμα της ενδοσχολικής βίας η Γ΄ τάξη αφιέρωσε δύο ώρες (Ευέλικτη Ζώνη) στις οποίες τα παιδιά ενημερώθηκαν για το σοβαρό αυτό θέμα. Δόθηκε ο ορισμός της σχολικής βίας, εξηγήθηκε το τι είναι και το τι δεν είναι σχολική βία, δόθηκαν οδηγίες για το πώς θα πρέπει οι μαθητές να αντιδρούν σε κάθε φαινόμενο λεκτικής ή σωματικής βίας και τονίστηκε ιδιαίτερα η ανάγκη της αναφοράς / καταγγελίας τέτοιων γεγονότων από μέρους των παιδιών είτε στον γονέα τους είτε στον/στη δάσκαλο/δασκάλα τους.

Τα παιδιά είδαν αρχικά (ως προκαταβολικός οργανωτής) σχετικό ολιγόλεπτο βίντεο πάνω στο οποίο έγινε συζήτηση. Ακολούθησε η παρουσίαση του θέματος, η ανταλλαγή απόψεων για το θέμα από τους μαθητές με συντονιστή τον εκπαιδευτικό και τέλος τα παιδιά ζωγράφισαν σχετικά μηνύματα εναντίον της σχολικής, ή και κάθε είδους, βίας.

Δείτε τη σχετική παρουσίαση.

Δείτε το στο slideshare.net

Δείτε επίσης τις δημιουργίες των παιδών και τα μηνύματα που περνούν μέσα από αυτές !

Δείτε το στο slideshare.net