Ιούν 16

Γιορτή λήξης σχ. έτους 2015-16

ph 014m

« Θάλασσα θαλασσάκι  μου»  ήταν ο τίτλος της τελετής λήξης του 11ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών « Παναγιώτης Κανελλόπουλος» και του 6ου Νηπιαγωγείου Πατρών . Οι μικροί μαθητές των δύο Σχολείων παρουσίασαν μια ξεχωριστή γιορτή με την καθοδήγηση των δασκάλων τους τη Δευτέρα 13-6-2016 .

Με μικρά καραβάκια που ταξίδεψαν στον ωκεανό της γνώσης, άλλοτε σε φουρτούνα και άλλοτε σε   ήρεμα νερά  και που τελικά έφτασαν στον προορισμό τους , παρομοίωσε τα δύο Σχολεία η Διευθύντρια του 11oυ  Δημοτικού  Σχολείου  κ. Μαρία Πολυδώρου στην ομιλία της . Στη συνέχεια πρόσθεσε  ότι το κέρδος αυτού του ταξιδιού ήταν   τα μαργαριτάρια της γνώσης που προσπάθησαν να συλλέξουν οι μαθητές και να τα βάλουν βαθιά μέσα στην ψυχή και στο μυαλό τους  με την καθοδήγηση , την αγάπη και το μεράκι των εκπαιδευτικών. Κατόπιν  η Προϊσταμένη του 6ου Νηπιαγωγείου κ. Παναγιώτα Λιτζερίνου τόνισε τον καθοριστικό ρόλο της καλής συνεργασίας που υπήρξε  στην πραγματοποίηση της δημιουργικής και εποικοδομητικής σχολικής χρονιάς που πέρασε. Στο τέλος μοιράστηκαν αναμνηστικά στους μαθητές που αποχωρούν από  την Στ΄Τάξη του Δημοτικού  και το Νηπιαγωγείο καθώς και  γλυκίσματα  σε όλους από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων .

ph 154m ph 052m ph 080m ph 103m ph 108m ph 123m ph 135m ph 140m ph 142m