ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ Α΄ ΤΑΞΗΣ

Αγαπητοί Γονείς της Α΄ τάξης,

Οι Διευθύντριες του Σχολείου μας και οι δασκάλες της Α΄ τάξης σάς προσκαλούν την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου στις 5.00 μ.μ. για ενημέρωση. Στις 6.30 μ.μ. θα ακολουθήσει ομιλία με θέμα:

“Πρώτη είσοδος στο σχολείο”,  με την παρουσία του  Μιχάλη Καλλιφρονά Ιατρού Ψυχοθεραπευτή.

Θα κουβεντιάσουμε για το παιδί που πάει πρώτη φορά στο Δημοτικό  και τον γονιό που πάει πρώτη φορά στο σχολείο του παιδιού του! Το περιβάλλον είναι νέο, ο τρόπος ζωής αλλάζει,  οι υποχρεώσεις είναι περισσότερες και τα συναισθήματα είναι συχνά πολύ έντονα. Η ανάγκη για προσαρμογή του παιδιού και της οικογένειας είναι σημαντική.

Μετά από μια μικρή εισαγωγή στο θέμα, θα κουβεντιάσουμε τις δικές σας σκέψεις και πρώτες εμπειρίες.

Η παρουσία σας είναι σημαντική και ουσιαστική.

Αποτέλεσμα εικόνας για εικονεσ παιδι και σχολειο