Η ΤΡΙΤΗ ΤΑΞΗ ΜΑΣ “ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΟ”

Οι μικροί μαθητές της Γ τάξης προσέγγισαν το δύσκολο θέμα του προσφυγικού με πολλούς τρόπους.

Παίρνοντας μέρος μαζί με της δασκάλες τους κ. Χριστίνα Δεληγιάννη και κ. Ευσταθία Σαρλή στο Μαραθώνιο Ανάγνωσης από τις εκδόσεις Μεταίχμιο διαβάζοντας το βιβλίο της Άλκης Ζέη « Ο θείος Πλάτων» Είχαν την τύχη να την συναντήσουν από κοντά και να της  εκφράσουν κάθε σκέψη και απορία τους για το βιβλίο και τη ζωή της. Έμαθαν από την ίδια τι σημαίνει  «φεύγω από την πατρίδα μου» Μια μαγική και μοναδική εμπειρία για όλους μας η συνάντηση μαζί της.

Επίσης παίρνοντας μέρος στο Πρόγραμμα «Πιάσε το χέρι μου» τη δράση του Δήμου Αγίας Παρασκευής για τους πρόσφυγες.

Κατασκευάζοντας με τη δασκάλα της Θεατρικής Αγωγής κ. Νάνση Τρικαλίτη που φρόντισε να τους ευαισθητοποιήσει μέσα από υπέροχα κείμενα φτιάχνοντας έναν χαρταετό αγάπης, ο οποίος πετώντας  ελεύθερος πέρα και πάνω από σύνορα και εμπόδια μεταφέρει μηνύματα και ευχές στα προσφυγόπουλα. Έστειλαν όλη τη θετική τους ενέργεια στα παιδιά αυτά.

Τέλος παρακολουθώντας τα υπέροχα τραγούδια αφιερωμένα στους πρόσφυγες από τους μαθητές της Ε΄ τάξης.

Ελπίζουμε μέσα από τις δράσεις μας να έπεσαν οι σπόροι που θα τους κάνουν υπεύθυνους και ευαισθητοποιημένους πολίτες.