2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΤΗ ΤΑΞΗ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου εμείς οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης σκεφτήκαμε πως είναι τέλεια ευκαιρία να μιλήσουμε και να γνωρίσουν τα παιδιά του σχολείου μας τα δικαιώματα του μικρού αναγνώστη παίζοντας.

Σε αυτή μας τη δράση βρήκαμε την αμέριστη βοήθεια όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου μας και τους ευχαριστούμε γι’ αυτό. Με ενθουσιασμό μας φιλοξένησαν και εμπλούτισαν τη δράση μας βάζοντας ο καθένας τη δική του πινελιά.

Μέσα από το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού (ο θησαυρός ήταν τα δικαιώματα του μικρού  αναγνώστη) και μέσα από τους γρίφους είχαμε φτιάξει για να τους βοηθήσουμε, ανακάλυψαν οι μικρότεροι μαθητές τα κρυμμένα σκίτσα που είχαμε σχεδιάσει και κρύψει σε διάφορα σημεία της τάξης τους.

Με αυτό τον παιγνιώδη τρόπο που απολαύσαμε όλοι ΚΑΙ ενημερωθήκαμε ΚΑΙ διασκεδάσαμε. Νιώσαμε για λίγο μεγάλοι και χρήσιμοι…

Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης και η δασκάλα τους Χριστίνα Δεληγιάννη

IMG_3807 (1)IMG_20150403_135344