Πρόγραμμα Σχολικού Εκφοβισμού

Στα πλαίσια του Προγράμματος για το Σχολικό Εκφοβισμό διαβάσαμε το βιβλίο << Ο αληθινός Τρικεράτωψ φοβάται; >>.

Συζητήσαμε τί φοβόταν ο ήρωας της ιστορίας και γιατί δεν τον έκαναν παρέα οι φίλοι του και τον κορόιδευαν. Εστιάσαμε στα αποτελέσματα που είχε αυτή η αντιμετώπιση στη σωματική και ψυχική του υγεία και πώς ο ήρωας της ιστορίας, ο πρωταγωνιστής παίρνει δύναμη απο τον φίλο του τον Τρικεράτωψ, νικάει το φόβο του και διεκδικεί με αυτοπεποίθηση τα δικαιώματά του.

τρικερατωψ Στη συνέχεια υποδυθήκαμε τους ρόλους, μπήκαμε στη θέση των ηρώων και προσπαθούσαμε να καταλάβουμε τα συναισθήματά τους. Σκεφτήκαμε με τα παιδιά να αποτυπώσουμε αυτά τα συναισθήματα στο χαρτί και έτσι ζωγράφισαν τους ήρωες και το πώς ένιωθαν.

Στο τέλος, αφού νιώσαμε τους ήρωες μπορέσαμε να αναπτύξουμε άμυνες γαι θέματα που προκύπτουν στο σχολείο.