Επίσκεψη στο 7ο Δημοτικό σχολείο

Στο πλαίσιο της ομαλής μετάβασης  από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό επισκεφτήκαμε το έβδομο και όγδοο δημοτικό για να γνωρίσουμε το καινούριο σχολείο που θα πάνε τα νήπια του χρόνου.Τα παιδιά ετοίμασαν ερωτήσεις που έκαναν στις δασκάλες της πρώτης τάξης.

Πως περνάτε εδώ;Kάνετε συνέχεια μάθημα;Κανετε γυμναστική;Σας αρέσει το σχολείο;Τι μαθαίνετε εδώ;πως καθόσαστε στην τάξη;Παίζετε παιχνίδια;Πως ξέρετε να διαβάζετε;

Οι δασκάλες της πρώτης απάντησαν στις απορίες των παιδιών με πολύ αγάπη ρωτώντας και τα παιδιά της πρώτης να πουν την γνώμη τους.

Τα παιδιά έγραψαν στον πίνακα με πολύ ενθουσιασμό.Είδαμε τους χώρους του σχολείου ,το κυλικείο ,το προαύλιο .

Τέλος ευχαριστήσαμε τα παιδιά και τις δασκάλες  τους χαρίσαμε τις κατασκευές μας  και  ευχηθήκαμε ” καλό καλοκαίρι”.

Το 10 Νηπιαγωγείο Θήβας σας καλεί

στον γάμο του πρίγκιπα Λεμόνη και

της όμορφης Κρεμμύδως που  θα γίνει

την Τετάρτη 8 Ιουνίου και ώρα 7.00μμ