Επίσκεψη στο Αττικό Πάρκο

Σήμερα το σχολείο μας επισκέφθηκε το Αττικό Πάρκο.Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με όσα είδαν,έπαιξαν ,έμαθαν και διασκέδασαν πολύ.

Είδαν διάφορα είδη ζώων και πουλιών,έμαθαν από ποιές χώρες  ήρθαν  πως γεννιούνται, τι τρώνε  πως προστατεύονται από τους εχθρούς τους,καθώς και  περίεργες συνήθειες που έχουν μερικά από αυτά.(Η λεοπάρδαλη μένει συνεχώς όρθια λόγω του μεγάλου ύψους της.)

Μερικά από αυτά είναι :Αλιγάτορας,πίθηκοι,φλαμίγκο,καφέ αρκούδα,λύκος,αλεπού,τροπικά πουλιά της Αφρικής,καμήλα,λεοπάρδαλη,διάφορα είδη φιδιών, θαλάσσια λιοντάρια δελφίνια.Τα παιδιά χάρηκαν πολύ με τα εντυπωσιακά παιχνίδια των δελφινιών.

Επιστρέφοντας στο σχολείο ζωγράφισαν τις εντυπώσεις από την επίσκεψη.

Επίσκεψη ορθοδοντικού στο σχολείο μας

Σήμερα επισκέφτηκε το σχολείο μας ο ορθοδοντικός κ.Γκιόκας.

Τα παιδιά ετοίμασαν ερωτήσεις για πράγματα που θα ήθελαν να μάθουν και τις καταγράψαμε.Μερικές από αυτές ήταν.

Τι εργαλεία έχετε στο ιατρείο σας;

Τι πρέπει να κάνουμε για να μην χαλάνε τα δόντια;

Αγαπάτε την δουλειά σας;

Πως βγάζετε τα δόντια;

Πότε ερχόμαστε στο γιατρό;

Που έμαθε να φτιάχνει τα δόντια;

Ο γιατρός απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των παιδιών και μας μίλησε για τις αρρώστιες των δοντιών,(τερηδόνα ουλίτιδα)

Για τον τρόπο που πρέπει να τα βουρτσίζουμε,και να τα φροντίζουμε για να είναι γερά.

Στη συνέχεια εξέτασε όλα τα δοντάκια των παιδιών. Σημείωσε τις παρατηρήσεις του σε ειδικά έντυπα και δόθηκαν στα παιδιά .Τέλος τους μοίρασε δωράκια για να φροντίζουν τα δόντια τους(οδοντόβουρτσα οδοντόκρεμα.)

α παιδιά και οι Νηπιαγωγοί ευχαριστούν πολύ τον κ.Γκιόκα για όσα μας πρόσφερε.

Βήματα για την ζωή

ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ

Στόχοι:Nα κατανοήσουν τα παιδιά,τι σημαίνει να είμαστε περήφανοι για κάτι που κάναμε.Να αντιληφθούν ότι μπορούμε να είμαστε περήφανοι και για κάτι που κατάφερε να κάνει ένα δικό μας πρόσωπο.

Τα παιδιά στην αρχή δυσκολεύτηκαν να κατανοήσουν την διαφορά χαρούμενος-περήφανος στην συνέχεια όμως λέγοντας πόσο περήφανη είμαι  γι αυτά όταν τακτοποιούν τήν τάξη ή πόσο περήφανη είμαι που έφτιαξα ένα ωραίο γλυκό κατανόησαν την σημασία της λέξης.

Ετσι ζωγραφίσανε την παλάμη τους και σε κάθε δάχτυλο γράψαμε κάτι που τους κάνει περήφανους.

Νιώθω περήφανη  όταν κάνω ωραίες ζωγραφιές.

Όταν η μαμά μου λέει μπράβο.

Όταν φτιάχνω ένα δύσκολο παζλ.

Όταν φτιάχνω κουλουράκια μόνη μου.

Όταν βάζω όλα τα γκολ.

Όταν φτίαξω με την πλαστελίνη λουλουδάκια.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!

Μάνα !δεν υπάρχει στον κόσμο καμία λέξη να’χει στον ήχο της τόση αρμονία!
Αλήθεια πόσο γλυκειά είναι η λέξη “μάνα-μητέρα-μανούλα”
Είναι εκείνη που αγαπάει απ’τα βάθη της ψυχής της ,
είναι το απαλότερο δάκρυ κι ο γλυκύτερος πόνος
.Είναι  αυτή που δεν κάνει τίποτε άλλο απ’το να δουλεύει διαρκώς
και ν’αγαπά.Γιορτή της μητέρας λοιπόν σήμερα!
Και το Μ  το πήραμε απ’ το μέλι.
το  Η το πήραμε απ’ τον ήλιο.
το  Τ σημαίνει τραγούδι.
το  Ε  το πήραμε απ’ την λέξη ευχαριστώ.
το  Ρ το πήραμε απ’ το ρόδο(τριαντάφυλλο) .
το  Α απ’ την λέξη αγάπη.
Γι αυτό κι εμείς  φτιάξαμε  με όλη μας την αγάπη μία καρτούλα
για να ευχαριστήσουμε την μανούλα και να της πούμε
πόσο πολύ την αγαπάμε.

Επίσκεψη γυμνάστριας στο σχολείο μας

Μέσα στο πλαίσιο του προγράματος της διατροφής μία από τις προτάσεις των παιδιών ήταν να γυμναστούμε γιατί έκτός από σωστή διατροφή απαραίτητη για την σωστή ανάπτυξη του σώματος μας είναι η άσκηση.Ετσι αποφασίσαμε να καλέσουμε στο νηπιαγωγείο μας μια γυμνάστρια .Τα παιδιά ανυπομονούσαν πότε θα έρθει να την γνωρίσουν.Όταν ήρθε αφού είπε το όνομα της ρώτησε τα ονόματα όλων των παιδιών και τους μιλησε για το πόσο σημαντικό είναι να γυμναζόμαστε από τώρα και μέχρι να μεγαλώσουμε για να έχουμε γερό σώμα.

Και η γυμναστική ξεκινάει!

Στο τέλος συζητήσανε αν τους άρεσε και επειδή ήταν καλοί αθλητές  τους κέρασε σοκολατάκια !

Την ευχαριστήσαμε πολύ για όλα .

Χριστός Ανέστη!και καλό μήνα!

Επιστρέφοντας στο σχολείο μετά τις Πασχαλινές διακοπές μας είπαμε πώς  περάσαμε και ζωγραφίσαμε τις εντυπώσεις μας.  Και με αφορμή την Πρωτομαγιά φτιάξαμε το στεφάνι μας, λέγοντας ένα ποίημα για τον Μάη.

Πρωτομαγιά

στη γη χαρά