Προσφυγόπουλα και υγεία!!!

Σεπ 201713

Αγαπητοί γονείς,

μπορείτε να ενημερωθείτε από το συνημμένο έγγραφο του Τομέα Υγείας Παιδιού, Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας,  το οποίο περιέχει συχνές ερωτήσεις/απαντήσεις για θέματα υγείας των παιδιών στο σχολείο και ειδικότερα σε ό,τι αφορά στη φοίτηση παιδιών προσφύγων/μεταναστών στα σχολεία.

Ενημέρωση 13/9/2017 από το Υπουργείο Παιδείας

ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ – ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2017

Το 10ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης βρίσκεται στην περιοχή Σουράδα της πόλης της Μυτιλήνης και συστεγάζεται με το 3ο Δημοτικό σχολείο, το Ειδικό Δημοτικό σχολείο και το Ειδικό Νηπιαγωγείο, στα κτίρια της πρώην Παιδαγωγικής Ακαδημίας Μυτιλήνης, γιαυτό και συχνά το αποκαλούμε «Ακαδημία»!

Λειτουργούν δύο πρωινά τμήματα υποχρεωτικής φοίτησης καθώς και το προαιρετικό Ολοήμερο τμήμα.
Το σχολικό έτος 2017-2018 διδάσκουν οι Νηπιαγωγοί:
Δέσποινα Κομνηνού (Προϊσταμένη-Ολοήμερο τμήμα), Ανδρομάχη Γκριτζιώτου (Α Πρωινό τμήμα) και Ειρήνη Χλίμπου (Β Πρωινό τμήμα).

Προτεραιότητα του σχολείου μας είναι μέσα από τη δημιουργική μάθηση να διαμορφώνει κριτικά και δημιουργικά άτομα, ικανά να ανταπεξέρχονται στις απαιτήσεις αυτής της ταχύτατα εξελισσόμενης κοινωνίας.

Το 10ο Νηπιαγωγείο Μυτιλήνης θεωρεί τη συνεργασία μεταξύ σχολείου και γονέων πολύ σημαντική, γι αυτό επιδιώκει συστηματικά να υπάρχει αρμονική και εποικοδομητική επικοινωνία. Στην εκπαιδευτική και ανθρωπιστική αποστολή του σχολείου οι γονείς είναι οι σημαντικοί αρωγοί του.
Οι τακτικές συγκεντρώσεις γονέων και κηδεμόνων με στόχο την ενημέρωσή τους για διάφορα θέματα, οι καθημερινές αλλά και οι προγραμματισμένες ιδιαίτερες συναντήσεις των εκπαιδευτικών με τους γονείς, η συνεργασία με τους εκπροσώπους των γονέων, η συχνή αποστολή ατομικών σημειωμάτων, η επιμόρφωση γονέων από ειδικούς επιστήμονες για θέματα εκπαίδευσης των παιδιών και άλλες εκδηλώσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς, αποβλέπουν στο να καταστήσουν στενότερη την επικοινωνία και πιο αποδοτική τη συνεργασία ανάμεσα στο Σχολείο και τις οικογένειες των παιδιών, με σκοπό την επίτευξη κοινών στόχων.

1. 22/09/1971: Η κηδεία του νομπελίστα ποιητή Γιώργου Σεφέρη εξελίσσεται σε διαδήλωση κατά της χούντας.

Σεπτεμβρίου 2017
« Μαρ