ΛΗΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

Άλλη  μια δημιουργική, αποδοτική και παραγωγική χρονιά φτάνει στο τέλος  της .

Τελευταία μέρα στο σχολείο αποφασίσαμε να παίξουμε ομαδικά παιχνίδια   .

Όλα τα τμήματα του Νηπιαγωγείου έτοιμα για παιχνίδι.

Διασκέδασαν γέλασαν και προπαντός ευχαριστήθηκαν. Παίξανε μέχρι τελικής πτώσης.1π9π10π 2π 3π 4π 5π 7π 8π

Την Παρασκευή πήραμε τα ενθύμια και τους φακέλους  αποχαιρετιστήκαμε μέσα σε κλίμα συγκίνησης.

φακ2jpgφακ1 1φακ2

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

<ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΡΙΣΗΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ>

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας την σχολική χρονιά 2023-24  συμμετείχαν  σε ενδοσχολική επιμόρφωση με άλλα σχολεία του Νομού μας (2ο Νηπ/γείο Μητρόπολης, Ν/γείο Παλαιοκκλησίου,

6ο και 7ο Ν/γείο  Καρδίτσας) με το Κέντρο Πρόληψης του Νομού μας.

4ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ : ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ

Τίτλος: “Από που είσαι ποταμάκι από κείνο το βουνό”

Με τα παιδιά μας πραγματοποιήσαμε ( το ταξίδι του νερού)  με μια ποικιλία δραστηριοτήτων..

Μιλήσαμε για το κύκλο του νερού, είπαμε το ταξίδι που κάνει μια σταγόνα και το δραματοποιήσαμε..

Επίσης μάθαμε τα φυσικά φαινόμενα της εξάτμισης, της τήξης – πήξης  με τη βοήθεια των πειραμάτων που πραγματοποιήσαμε.

Μέσα από διάφορες γλωσσικές δραστηριότητες γνωρίσαμε τη λέξη ΝΕΡΟ αλλά και άλλες σχετικές όπως λίμνη , ποτάμι , θάλασσα ,βροχή ,σταγόνα .

Και ως μικροί καλλιτέχνες κάναμε πολλές κατασκευές ατομικές αλλά και ομαδικές..

Κ14

Κ12Κ13Κ7pgΚ9pg

Κ11jpg

Κ1ΟjpgΚ4jpgΚ3pgΚ9pg

Φιλαναγνωσία

Τιμώντας την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου τα παιδιά κατασκεύασαν σελιδοδείκτες .

ΣΕΛ

Λίγες μέρες πιο πριν επισκέφτηκε το σχολείο μας η συγγραφέας και συνάδελφος  παιδικών βιβλίων. Παρουσίασε το παραμύθι της ο << Κολοκυθούλης>> ,όπου ενθουσίασε τα παιδιά. Συμμετείχαν με μεγάλη χαρά στη δραματοποίηση του παραμυθιού και έφτιαξαν το δικό τους βιβλίο σε σχήμα κολοκύθας, ζωγραφίζοντας τις αγαπημένες τους εικόνες από το παραμύθι. Στο τέλος η συγγραφέας τους μοίρασε από ένα δώρο σελιδοδείκτη..

ΧΑΡΑ

Στα πλαίσια υλοποίησης του σχεδίου  δράσης( Φιλαναγνωσία) πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στη Δημοτική  Παιδική Βιβλιοθήκη Καρδίτσας , όπου τα παιδιά παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα, αφήγηση παραμυθιού και έμαθαν τον τρόπο δανεισμού και τους κανόνες λειτουργίας της παιδικής βιβλιοθήκης ..

20240524 102243

Έπειτα φτιάξαμε το δικό  μας  παραμύθι.  “ΗΦΑΛΑΙΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΟΡΚΕΣ”CamScanner 2024 05 29 07.41 01 CamScanner 2024 05 29 07.41 02 CamScanner 2024 05 29 07.41 03 CamScanner 2024 05 29 07.41 04 CamScanner 2024 05 29 07.41 06 utf 8CamScanner 2024 05 29 07.41 05 Η ΦΑΛΑΙΝΑ ΚΑΡΙΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΡΕΣ ΤΗΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Την Παρασκευή 24 Μαΐου τα παιδιά μας επισκέφθηκαν την Παιδική Βιβλιοθήκη (Αγγελική Βαρελά) ,  παρακολούθησαν αφήγηση παραμυθιού και έμαθαν τους κανόνες δανεισμού και λειτουργίας της βιβλιοθήκης.

βιβ11jpgβιβ3βιβ5

βιβ7jpg 2βιβ8jpg 1

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ  ΜΑΣ  ΣΕ ΔΡΑΣΗ

To Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε φέτος στη δράση Lets do it Greece 2024

Σε συνεργασία με τον Δήμο της πόλης που   μας έφερε τα κατάλληλα υλικά ,βγήκαμε στον αύλειο χώρο του σχολείου μας και τον καθαρίσαμε.

Συγκεντρώσαμε τα σκουπίδια στους κάδους .

Βάλαμε ένα μικρό λιθαράκι σε αυτή την πρωτοβουλία.

ΣΚ3 1ΣΚ4ΣΚ56jpgΣΚ7ΣΚ8

Ζ2ΣΚ9

Ζ1Ζ.3jpg 1

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ

Σε συνεργασία με την Κοινωνική λειτουργό του σχολείου μας πραγματοποιήσαμε μια δράση για τον σχολικό εκφοβισμό.

Τα παιδιά παρακολούθησαν μια ταινία κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους με τίτλο <<Bullying>> και στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση..

Έπειτα  τα παιδιά παίξανε το παιχνίδι <<το χτυπημένο μήλο>> ,μέσα από το οποίο διδάχτηκαν τον πόνο που προκαλεί ο σχολικός εκφοβισμός…

ΠΑΣΧΑ

Το Πάσχα πλησιάζει  και  αρχίσαμε τις ετοιμασίες για την μεγάλη γιορτή!

Στολίσαμε το σχολείο μας  με πασχαλινές κατασκευές, βάψαμε αυγά,   φτιάξαμε  καλάθια  και καρτούλες, , μιλήσαμε για τα έθιμα αυτών των ημερών ,για  την ιστορία του Πάσχα , κάναμε αναπαράσταση του Επιταφίου και φτιάξαμε τα λαζαράκια  .

πασχα πασχα1 πασχα2 πασχα3 πασχα4 πασχα5 πασχα6 7 8 9 10 πασχα 11

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛ0ΖΩΙΑΣ

Η 4η Απριλίου αποτελεί την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων .Με αφετηρία τη φετινή χρονιά , η 4η Απριλίου κάθε σχολικού έτους  καθιερώνεται ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας . Με κύριο στόχο την ενημέρωση των νηπίων μας  και την ευαισθητοποίησή τους για την  αναγνώριση και το σεβασμό των δικαιωμάτων των ζώων.Τα ζωάκια είναι φίλοι μας, τα φροντίζουμε και τα αγαπάμε.Τα παιδιά δίνουν τα δικά τους μηνύματα μέσα από τις ζωγραφιές τους.

αδεσποτα4 1

αδεσποτα3