Άρθρα κατά κατηγορία

Γιορτάζει ο παππούς, γιορτάζει η γιαγιά

Η 1η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί ως «Παγκόσμια Ημέρα για την Τρίτη ηλικία και μεις αφιερώσαμε τη σημερινή ημέρα στον παππού και στη γιαγιά.

Με πολλή αγάπη ετοιμάσαμε την καρδούλα για τους δικούς μας αγαπημένους

Διαφάνεια1Διαφάνεια3

Ομορφαίνουμε την αυλή μας

Λήψη αρχείου

«Πανελλήνια μέρα Σχολικού Αθλητισμού». Και φυσικά αθληθήκαμε και βραβευθήκαμε!!!!

Λήψη αρχείου

Το Τζάτζαλο και οι κανόνες της τάξης

Λήψη αρχείου

Πρώτες μέρες στο νηπιαγωγείο… καλώς ήρθες Τσέστερ!

Αγιασμός σχολικής χρονιάς 2024-2025

ΑΓΙΑΣΜΟΣ 2024 5

Είμαστε έτοιμες να υποδεχτούμε τους μαθητές μας

20240912 104022

Ένα μικρό δωράκι για αρχή
20240910 132133

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Οι δράσεις μας στο eTwinning!

etwinning large         chosen logo

Τη σχολική χρονιά 2023-2024, το σχολείο μας συμμετείχε σε Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eTwinning, με τίτλο: «Interest Center», με συντονίστρια του έργου, την εκπαιδευτικό Σιούλη Αναστασία και με εταίρους σχολικές μονάδες από την Τουρκία και την Πορτογαλία.

Το έργο είχε 6μηνη διάρκεια, τους μήνες Δεκέμβριο με Μάιο, κατά τους οποίους δημιουργήθηκαν μέσα τις τάξεις 10 Κέντρα Μάθησης με τα εξής θέματα: Φρούτα, Επαγγέλματα, Πλανήτες, Σκάκι και Παιχνίδια Μυαλού, Αισθητήρια Όργανα, Ζώα, Το Σώμα Μας, Στοματική Υγιεινή, Παιχνίδια και Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας.

Οι μαθητές και μαθήτριές μας, είχαν τη δυνατότητα να εξερευνήσουν τα Κέντρα Μάθησης στο δικό τους χρόνο και να δράσουν με  ποικίλα υλικά. Το κάθε Κέντρο ήταν οργανωμένο με πληθώρα ερεθισμάτων σχετικών με το θέμα, όπως βιβλία, εικόνες, εκπαιδευτικό υλικό, μαθηματικά παιχνίδια, ψηφιακά εργαλεία, φύλλα εργασίας, εργαλεία και πολλά άλλα σχετικά υλικά.

Οι μαθητές μέσα από την επαφή με το υλικό γνώρισαν πολύπλευρα το κάθε θέμα, έκαναν υποθέσεις και ερωτήσεις σχετικά με αυτό και πολλές φορές τα Κέντρα Μάθησης ήταν η αφορμή να αναπτύξουμε περαιτέρω ένα θέμα που κέντρισε το ενδιαφέρον των παιδιών. Επιπλέον τα Κέντρα λειτουργούσαν και ως διαφοροποιημένη μάθηση καθώς ο κάθε μαθητής τα εξερευνούσε στο δικό του χρόνο, δρούσε με όποιο υλικό ήθελε και ανέπτυξε ατομικά ενδιαφέροντα και κλίσεις στα θέματα που τον ενδιέφεραν.

Πέρα από την ατομική εξερεύνηση οι μαθητές υλοποίησαν και συνεργατικές δράσεις μεταξύ τους αλλά και με τους ξένους εταίρους. Δημιούργησαν πληροφοριακά βίντεο για κάποια από τα θέματα και παρακολούθησαν τα βίντεο των ξένων μαθητών. Ακόμη συμμετείχαν σε τηλεδιάσκεψη με τους ξένους εταίρους και σε κοινή παραγωγή υλικού. Άκουσαν ξένες γλώσσες, ήρθαν σε επαφή με άλλους πολιτισμούς, είδαν ξένες τάξεις και εντόπισαν ομοιότητες και διαφορές μεταξύ των πολιτισμών.

Τα οφέλη μαθητών και εκπαιδευτικών από τη συμμετοχή μας στο ευρωπαϊκό έργο ήταν πολλά καθώς όλοι μας αναπτυχθήκαμε σε γνωστικό, κοινωνικοσυναισθηματικό και πολιτιστικό επίπεδο. Οι μαθητές αξιολόγησαν όλο το έργο και τις δράσεις του θετικά και εξέφρασαν την επιθυμία τους να συμμετέχουν ξανά σε παρόμοιο πρόγραμμα.

Παρακάτω παρουσιάζονται τα Κέντρα Μάθησης και οι δράσεις μας μέσα από βίντεο και αφίσες.

4. CHESS POSTER

7. OUR BODY POSTER

8. DENTAL HEALTH POSTER

TRAFFIC POSTER

Συμμετοχή στο 9ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ κατά της Σχολικής Βίας

Το σχολείο μας συμμετέχει  στο  9ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ κατά της σχολικής βίας στις 4,5 και 6 Μαρτίου 2024, μαζί με 120 σχολεία από όλη την Ελλάδα.

Το Φεστιβάλ διοργανώνουν ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης της 2ης περιφέρειας Ν. Δράμας κ.Άλκης Σαλπιγκτής σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Π.Ε. Ν. Δράμας, το Δήμο Δράμας, την Αντιπεριφέρεια Δράμας και άλλους φορείς.

Οι δράσεις του Φεστιβάλ, σύμφωνα με το πρόγραμμα, θα ολοκληρωθούν στη  δια ζώσης εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 6 Μαρτίου στο γήπεδο Κραχτίδη. Εκεί θα προβληθούν τα συγκινητικά μηνύματα και τα έργα των παιδιών από άκρη σε άκρη της Πατρίδας μας, απέναντι στη μάστιγα της εποχής μας που ακούει στο όνομα “Σχολικός εκφοβισμός”.

Οι μαθητές μας θα παρουσιάσουν την αφίσα που ετοίμασαν με το μήνυμα:

“Τα χέρια δεν χτυπάνε, τα χέρια αγαπάνε”και με συνοδεία μουσικής και κινήσεων το τραγούδι: «Υπάρχουν χέρια», του μουσικού συγκροτήματος Λοκομόντο.

Λήψη αρχείου

“Δημιουργική αξιοποίηση του αύλειου χώρου”

0071003002011004008100510061011006001 1

ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ001

ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ002

ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ003

Ερωτηματολόγιο για γονείς

• Παράταση εγγραφών για το σχολικό έτος 2021-22

Σύμφωνα με επείγουσα εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ., λόγω των εξαιρετικών, δύσκολων υγειονομικών συνθηκών εξαιτίας του κορωνοϊού και της covid-19, οι εγγραφές μαθητών/τριών στα δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2021-22, παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021.