E-TWINNING σχολικό έτος 2014-2015 : ” Πού πας καραβάκι…”

Το σχολικό έτος 2014-2015 συνδημιουργήσαμε , εκπαιδευτικοί και μαθητές του 2ου Νηπαγωγείου Ζεφυρίου, του 10ου Νηπιαγωγείο Αγίων Αναργύρων και του 3ου Νηπιαγωγείο Αμαλιάδας το συνεργατικό παραμύθι με τίτλο: ” Πού πας καραβάκι…”, στα πλαίσια τηα δράσης e-twinning  με τη χρήση των Τ.Π.Ε. Για τη δημιουργία αυτή χρησιμοποιήσαμε διάφορα συνεργατικά εργαλεία της πλατφόρμας του e-twinning.

ΠΟΥ_ΠΑΣ_ΚΑΡΑΒΑΚΙ.pptx(2)

Περάσαμε ωραία, γνωρίσαμε παιδιά από άλλα σχολεία με ίδια αλλά και διαφορετικά ενδιαφέροντα, επικοινωνήσαμε και δημιουργήσαμε με τη χρήση των Τ.Π.Ε.

Όλο το καλοκαίρι πέρασε με την επιθυμία και την προσμονή του…. και ναι, στις 25-9-2015 λάβαμε το εξής μήνυμα:

Dear Παρασκευή Κεμερά (10o ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ),

Congratulations! You have been just awarded with the Quality Label for the work you have done in eTwinning.

Τα δύο βασικά στοιχεία που χαρακτηρίζουν ένα έργο eTwinning είναι η συνεργασία και η αλληλεπίδραση των συνεργαζόμενων σχολείων σε όλες τις φάσεις του έργου σε επίπεδο εκπαιδευτικών και ιδιαίτερα σε επίπεδο μαθητών. Ένα ακόμη βασικό στοιχείο ενός  etwinning έργου είναι και η χρήση των ΤΠΕ για την ενίσχυση της συνεργασίας και της επικοινωνίας των εταίρων αλλά και για την υλοποίηση του έργου. Τα στοιχεία αυτά διαφαίνονται σε ικανοποιητικό βαθμό στο έργο αυτό.

Συγχαρητήρια! All the best, δηλαδή το έργο μας βραβεύθηκε  με την εθνική  ετικέτα ποιότητας etwinning Συγχαρητήρια σε oλες τις ομάδες παιδιών και εκπαιδευτικών που εργάστηκαν σ΄αυτό το έργο!

20150929_213721   20150929_213736

T3