Έναρξη σχολικού έτους 2024-25

Αγαπητοί γονείς και παιδιά μας,

Καλή σχολική χρονιά !

Αύριο Τετάρτη 11/09 και ώρα 08:45 σας περιμένουμε στον Αγιασμό μας . Θα ακολουθήσει σύντομη ενημέρωση για την λειτουργία του νηπιαγωγείου μας.

Καλή μας αρχή !

Ευχαριστούμε πολύ την σχολική επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου για την δυνατότητα που έδωσε σε μικρούς και μεγάλους να συναντήσουμε από κοντά τον αγαπημένο μας Καραγκιόζη μέσω του ΘΕΑΤΡΟ ΣΚΙΩΝ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ . Μια παράσταση που μας έκανε να γελάσουμε τρανταχτά αλλά και να συμμετάσχουμε στο μαγικό κόσμο του θεάτρου σκιών

θεα θεε

Ευχαριστούμε θερμά τις κυρίες Βαλινάκη Μαρία, παιδίατρο και Φραγκιαδάκη θεονύμφη, νοσηλεύτρια από την 7η ΥΠΕ, για το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας που παρουσίασαν στο σχολείο μας σχετικά με τη διατροφή και τα μικρόβια, μέσα από εικόνες και βιωματικές δραστηριότητες

diatrofi

Eίχαμε τη χαρά να μας επισκεφτούν όμορφοι άνθρωποι από την τεράστια ομάδα του ψηφιακού κόσμου της Digea , στα πλαίσια της δράσης “οι ήρωες της Digea” Ευχαριστούμε από καρδιάς για τη δωρεά που κάνατε στο σχολείο μας, σε ψυχοκινητικό και ψυχαγωγικό υλικό αλλά και για τα προσωπικά δώρα που προσφέρατε στους μαθητές μας. Συνεχίστε το σπουδαίο έργο που κάνετε!!!

DIGEA DIGGEA

Την περασμένη Τετάρτη βρεθήκαμε στο Μουσείο μουσικών οργάνων Θύραθεν – Thirathen, Museum of musical instruments research & documentation παρέα με τους φίλους μας από το 3ο ειδικό Δημοτικό. Γνωρίσαμε τα μουσικά όργανα, παίξαμε μουσικοκινητικά παιχνίδια και τέλος φτιάξαμε το δικό μας μουσικό όργανο… Ευχαριστούμε πολύ για την φιλοξενία! Στη συνέχεια κάναμε μια μεγάλη βόλτα στο κέντρο του Ηρακλείου…

MOYSIKH MUSIC MUS

Ευχαριστούμε τον Γιώργο και τον Μαρίνο για την εγκατάσταση και την κατατοπιστική επιμόρφωση που πραγματοποιήθηκε προς όλους τους εκπαιδευτικούς σχετικά με τον νέο τεχνολογικό εξοπλισμό που υπάρχει πλέον στο σχολείο μας. Ένα εξοπλισμό ειδικά διαμορφωμένο για την Ειδική Αγωγή με εναλλακτικούς τρόπους επικοινωνίας και μάθησης.

EJOPISMOS

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας που δραστηριοποιείται το σχολείο μας, η bee bot με τη βοήθεια των μαθητών μας, μας έδειξε τον δρόμο βήμα – βήμα για την διαδικασία που πρέπει να ακολουθούμε ώστε να πλένουμε τα χέρια μας σωστά!

BEE